Ekonomi

Asgari Ücrete Jest Açıklaması ! İşçilere İkramiye Verilecek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret hakkında yaptığı açıklamalarında 75 lira jest yapacaklarını ifade etmişti. Bunun ardından asgari ücretlilere 463 TL 3 ayda bir ikramiye verilmesi gündeme geldi.

Asgari ücrete 463 TL ikramiye var mı? Asgari ücrete ek zam var mı? Asgari ücret jest detayları neler? 2020 asgari ücret son durum milyonlarca vatandaş tarafından araştırılıyor. Asgari ücretli çalışanlar için verilen kanun teklifinin ardından, işçilere 463 TL ikramiye verilmesinin büyük bir jest olacağı belirtiliyor.

ASGARİ ÜCRETE JEST OLACAK MI?

Asgari ücretlilerden gelir vergisi ve damga vergisi alınmaması da gündeme gelirken asgari ücretli çalışanlara ikramiye verilmesine ilişkin İYİ Parti tarafından harekete geçildi. Ancak bu konu hakkında her hangi bir gelişme bulunmuyor.

Asgari ücretli çalışan vatandaşlar ise Bakan Selçuk’un açıklamalarında belirttiği jestin aslında 463 liralık ikramiye verilmesi kapsamında tam anlamını bulacağını ifade ediyor ve işçiler bu ikramiyenin asıl jest olacağını belirtiyorlar.

Asgari ücretli vatandaşların her ay ödemiş oldukları 375 TL gelir vergisi ve 22 TL damga vergisinin maaşlara eklenmesi de talepler arasında yer alıyor. Bu konuda bir kanun teklifi verilmiş ancak AK Parti ve MHP’den ret oyu almıştı.

Asgari Ücrete Jest Olacak Mı?
Asgari Ücrete Jest Olacak Mı?

75 LİRA ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Ayrıca Bakan Selçuk 75 lira asgari ücret jest i yapacaklarını belirtti. Buna göre asgari ücret AGİ tutarları şöyle oldu:

“Bekar bir işçi için 220 lira 73 kuruş, evli (eşi çalışmayan) işçi için 264 lira 87 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 1 çocuklu işçi için 297 lira 98 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 2 çocuklu işçi için 331 lira 9 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 3 çocuklu işçi için 375 lira 23 kuruş.”

Öte yandan, halihazırda 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 101 lira, 500’ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 150 lira asgari ücret desteği veriliyordu. Bu düzenleme değişti ve tüm işverenleri kapsayacak şekilde 75 lira olarak uygulanacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir