Ekonomi

Asgari ücretli bir çalışan emekliye 566 TL ek maaş!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, “Tamamlayıcı emeklilik sigortası sunacak bir çalışma başlatıyoruz.” İfadeleri kullanılmıştı. Tamamlayıcı emeklilik sisteminin(TES) detayları belli olmaya başladı. Yeni sisteme göre; asgari ücretli bir çalışan emekliye 300-566 TL ek maaş ödenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme dönemi açıklamalarında, “ Çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sunacak bir çalışma başlatıyoruz. Tesis edilecek karma bir model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Böylece çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun için devlet elini taşın altına koyacak.” İfadelerini kullanmıştı. TES detayları belli oldu. Yeni sisteme göre, asgari ücretli bir çalışan 25 yıl sistemde kalırsa emeklilikte 300 ile 566 lira arasında ilave ücret alacak.

İstifa edenler haklarını alacaklar

TES sistemi ile ayrıca kıdem tazminatında kazanılmış hakların korunması sağlanacak. İşçilerin mevcut sistemde kıdem tazminatlarını alma oranı yüzde 14’lerde kalırken yeni uygulama ile birlikte istifa edenlerde haklarını alacağı ve dava süreçlerine son verileceği bir düzenleme planlanıyor.

2022 sonrası kıdem tazminatı hakkı

AA muhabirinin haberine göre; 1 Ocak 2022 tarihinde uygulanmaya konulacak sistem ile bu tarihten sonra işten ayrılan çalışan geçmiş kıdem tazminatlarını alabilecek. Ancak sistem öncesi çalışmalarından dolayı yeni bir sisteme aktarım yapılmayacak.

İşveren katkısı çalışanın hesabına aktarılacak

TES sistemi ile %5,33 kıdem hakkı eski kıdem tazminatına göre korunacak. %3 işveren katkısı ise çalışanın bireysel fon hesabına aylık olarak yatırılacak.Böylece çalışan, sözleşmesi kıdem tazminatını hak edecek şekilde sonlandırılmış ise yüzde 5,33 (19 gün) kıdem tazminatını alacak, yüzde 3’lük prim de fon hesabında tutulacak. Bir çalışanın iş veya hizmet sözleşmesi, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebeplerle sona ererse çalışılan iş yerindeki süreler için işveren katkı payı ile devlet katkısı toplamının yüzde 50’si TES sigorta hesabına aktarılacak, yüzde 50’si çalışanın hesabında kazanılmış hak olarak tutulacak. Çalışan istifa ettiğinde bireysel fon hesabındaki tutarlar kazanılmış hak olarak kendisinde kalacak.

İş veya hizmet sözleşmesi 1 yıldan daha az sürede ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebeplerle veya istifa yoluyla sona ermişse çalışanın işveren katkı payı ile devlet katkısı toplamının yüzde 50’si TES sigorta hesabına aktarılacak. Her ne durumda olursa olsun çalışanın kendi katkısı bireysel fon hesabında birikecek. TES sigorta hesabına aktarılacak tutar, varsa hukuki süreç kesinleşinceye kadar çalışanın hesabında blokeli olarak bekletilecek.

Birikim tutarının %10’u ödenebilecek

60 yaşını doldurmamış katılımcılara, ilk konut edinimi, evlilik (bir kereye mahsus), ağır hastalık ve işsiz kalınması (bir defaya mahsus/sözleşmenin nasıl sona erdiği önemli olmayacak) sebeplerinden her biri için başvuru tarihi itibarıyla bireysel TES hesabında bulunan birikim tutarının yüzde 10’unu (ödeme oranı) geçmemek üzere talebi halinde defaten ödeme yapılabilecek. Çoklu yararlanma halinde kısmi çıkış ödeme oranlarının toplamı yüzde 20’yi geçemeyecek. Katılımcı, 60 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanacak. Talepte bulunanlara emeklilik hesabındaki birikimlerinin yüzde 25’ini geçmemek üzere defaten ödeme yapılabilecek. Ödeme oranı toplamı (emeklilik ve kısmi çıkış toplamı) yüzde 30’u geçemeyecek. Kalan tutar aylık olarak ödenecek. Emekliliğe hak kazanan katılımcıya, bireysel TES hesabındaki birikimlerin, programlı geri ödeme veya yapılacak yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında ödenmesi esas olacak.

İlgili Makaleler