Ekonomi

Asgari Ücretli Çalışanlara En Az 10 Bin Lira Ödeme ! İşte Gerekli Şartlar

Devlet tarafından vatandaşların ekonomik olarak sıkıntı yaşamaması için bazı destekler sağlanmaktadır. Corona virüsü salgını döneminde iş bulmakta zoruluk çeken vatandaşlar için çeşitli destekler sağlanıyor. Devletin vermiş olduğu desteklerden biri ise annelere yapılır. Bu kapsamda asgarili ücretli bir anneye en az 10 bin lira ödeme yapılıyor.

Doğum yapan annelere devlet tarafından çeşitli destekler sağlanıyor. Anneler devletten maddi destek alabildiği gibi annenin çalışmadığı durumlarda ise ilk doğum için 300 lira diğer çocuklarda da katlanarak ödeme yapılıyor.

Özellikle corona virüsü döneminde devlet tarafından sağlanan destekler arttı. Yapılan yardımların bir kısmı hala devam ederken özellikle annelere yapılan yardım ödemeleri en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Annelere ilk doğum yaptığında ortalama 10 bin 747 lira destek ödemesi yapılıyor. Bu doğrultuda annelere ödemeler emzirme ve rapor parasına göre de değişkenlik gösterebiliyor. Bu kapsamda anne çalışmıyorsa ilk çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira ve üçüncü çocukta 600 lira destek ödemesi yapılıyor.

ASGARİ ÜCRETLİ ANNELERE YAPILAN ÖDEMELER

Bunun yanı sıra asgari ücret ile çalışan annelere verilen destekler de araştırma konusu oldu. Bu doğrultuda asgari ücretle çalışan annelere yapılan ödemeler şöyle:

Asgari ücret (Brüt): 2.943 TL

Asgari ücret (Net): 2.324,70 TL

Emzirme ücreti: 202 TL

Doğum yardımı: 300 TL (Birinci çocuk için)

İş göremezlik ödemesi: 7.324,80 TL (112 gün için)

Yarı zamanlı çalışma desteği: 1.460,33 * 2 :2.920,66 TL (1 ay)

İlgili Makaleler