EkonomiKamu Haberleri

Asgari ücretli çalışanlara yılbaşı ikramiyesi verilecek mi?

Türkiye’de devlet corona virüsü salgını nedeniyle 2020 yılı içerisinde pek çok destek açıklaması yaptı. Bu kapsamda ihtiyacı olan vatandaşlara bin TL pandemi ödemesi yapılırken, en düşük emekli maaşı bin 500 TL’ye çıkarıldı. Asgari ücretliler şimdi de kendileri için müjde bekliyorlar. Yılsonunun yaklaşması ile beraber vatandaşlar tarafından asgari ücretlilere ikramiye ödemesi yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Peki, yılbaşında asgari ücretliye ikramiye ödemesi verilecek mi?

Türkiye’de 10 milyonun üzerinde vatandaş asgari ücreti olarak çalışıyor. Bu nedenle asgari ücrete ilişkin zam ve ikramiye ödemeleri merakla takip ediliyor. Salgın süreci nedeniyle asgari ücretliler maaşlarına zam yapıp yapılmayacağını ve ikramiye ödemesi alıp almayacaklarını merak ediyorlar. Temmuz ayında milyonlarca emekli vatandaş zamlı maaş ve bayram ikramiyesi ödemesi alırken, asgari ücretliler bayram ikramiyelerinden faydalanamadılar. Peki, asgari ücretli çalışanlara yılbaşı ikramiyesi verilecek mi?

Yılbaşında asgari ücretli çalışanlara ikramiye var mı?

Yılbaşında asgari ücretli çalışanlara ikramiye ödemesi verileceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak asgari ücretliler 2021 yılı ile beraber zamlı maaşlarını da almaya başlayacaklar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2021 zammı hakkında tam bir ücret açıklaması yapmasa da işçi ve işverenlerin anlaşması için gerekenin yapılacağını vurguladığı konuşmasında, “Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

2020 asgari ücret tablosu

Brüt Ücret 2.943,00 TL
Sigorta Primi İşçi Payı 412,02 TL
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 29,43 TL
Gelir Vergisi Matrahı 2.501,55 TL
Gelir Vergisi 375,23 TL
Damga Vergisi 22,34 TL
Kesintiler Toplamı 839,02 TL
Asgari Geçim İndirimi (Bekâr ve Çocuksuz) 220,73 TL
NET ÜCRET (Asgari Ücret + AGİ Dahil) 2.324,70 TL

İlgili Makaleler