GündemKamu Haberleri

Asgari ücretliden 2020 yılı sonuna kadar vergi alınmaması teklifi Meclis onayı bekliyor!

Asgari ücretliden vergi alınmamasına yönelik yasa teklifi Meclise geldi. Teklifin onaylanması halinde asgari ücret alan vatandaşlardan kesilen vergi 2020 yılsonuna kadar kesilmeyecek. Böylelikle asgari ücretli çalışan vatandaşlar 463 TL daha fazla gelir elde etmiş olacaklar.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle asgari ücret alan vatandaşların zor durumda kalmaması için Meclise yeni bir teklif verildi. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin tarafından meclisin onayına sunulan teklif onaylanırsa asgari ücretli çalışan vatandaşlardan yıl sonuna kadar vergi kesilmeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı Milli Dayanışma kampanyasına eleştiride bulunan Vekil Girgin, mecliste verdiği teklif için, ‘’Yoksul vatandaştan, asgari ücretliden, en yüksek vergilerini toplayacaksınız sonra bu paraları yandaş şirketlere, yandaş medyaya ve vakıflara kamu bankaları aracılığıyla vereceksiniz. Bu da yetmeyecek, 40 milyarlık kefen parasını da bütçeye aktaracaksınız.” İfadelerini kullandı.

Sarayı hastaneye çevirin

Türkiye’de çok sayıda vatandaşın geçim derdi yaşadığına değinen Girgin, “Her yıl yazlık ve kışlık saraylarda lükse şatafata harcanan paranın haddi hesabı yokken, vatandaş yanında sosyal devletin “s” sini bulamadığı için intihar etme noktasına geliyor.” Dedi.
Coronavirüsü salgını esnasında Beştepe’de bulunan Sarayı hastaneye çevirin çağrısında bulunan Girgin, “Marmaris’teki 400 milyonluk yazlık sarayı durdurun, 80 milyonluk Mercedes makam araçlarını satın. Sarayda oturup, kirada oturandan bağış isteyeceğinize, “kira paran devletten, sen sağlığını düşün” deyin. 15 milyon aileye 3 ay asgari ücret verin, 3 aylığına ücretli izin yazası çıkartın.” açıklamasını yaptı.

Asgari ücretliden vergi alınmamalıdır

Girgin hükumetin bağış politikasına eleştiride bulunduğu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
Deprem olsa bağış, kriz olsa bağış, maden çökse bağış, salgın olsa bağış, darbe olsa bağış… Bu bağışlar halkımıza ulaşmıyor. İktidarın bağış karnesine bakalım: Van Depremi’nde toplanan deprem paraları nerede dedik? Yol yaptık dediler.

15 Temmuz şehitleri için toplanan bağışlar nerede dedik? Vakıf kurduk oraya aktardık dediler. Vakıf heykel yapıyor, anıt yapıyor, paralar şehit ailelerine ulaşmıyor. İktidarın eli sadece bağış politikasıyla yoksulun cebinde değil.

Vergi politikası o elin yoksulun cebinden hiç çıkmaması üzerine kurulu. Hiç olmazsa Corona virüsü salgını süresince asgari ücretliden gelir vergisi alınmamalıdır. Bağışları vergiden düşeceğinize, yoksulun sırtındaki vergi yükünü hafifletin. Düşük ücretli vatandaşlarımız nefes alsın; marketi, manavı, kasabı da mağdur olmasın, piyasada para dönsün.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir