Gündem

Asgari ücretlilere kötü haber: Son sıralarda kaldık!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’dan asgari ücretlilere kötü haber geldi. Ağbaba Türkiye'nin, AB üyesi ülkeler arasında asgari ücret sıralamasında son sıralarda kaldığını savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ürkiye’deki asgari ücretin AB üyesi ülkeler arasında Türkiye’nin, 2 bin 943 lira brüt ücret ile 21’inci sıra ile sondan üçüncü ülke konumunda olduğunu söyledi. Ağbaba açıklamasında “2020’de yüzde 15’lik zam yapılan asgari ücret 2 bin 20 TL’den 2 bin 324 TL’ye çıkmış, toplamda 300 lira artmıştı. Çok yüksek gibi gösterilen yüzde 15 zam Türkiye’nin AB ülkeleri asgari ücret sıralamasında yine son sıralarda kalmasına engel olamadı” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk çok iyi seviyedeyiz demişti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, 2020’ye ilişkin açıklamasında, mevcut brüt 2 bin 943 lira ve net 2 bin 324 lira asgari ücretin, AB üyesi ülkelere kıyasla çok iyi bir seviyede olduğumuzu söylemişti. Ancak Eurostat’ın resmi verilerine göre, Türkiye 2020 yılı itibarıyla uygulanmaya başlanan asgari ücret ile AB ülkelerinin arasında sondan 3’üncü sıraya kadar düştü.
Öte yandan Türkiye yeni asgari ücretle sadece Letonya ve Bulgaristan’ın önüne geçti. Asgari ücret Letonya’da 430 euro, Bulgaristan’da 312 euro iken 448 euro olarak belirlendi.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir