Ekonomi

Asgari Ücretlilere Kötü Haber Verildi ! Maaşlar 125 Lira Azalacak

Aylık olarak asgari ücret alarak çalışan vatandaşlar için üzücü bir gelişme meydana geldi. Gelir vergisi dilimindeki artış nedeniyle önümüzdeki aylarda asgari ücretli çalışan vatandaşların maaşı azalacak. Bu doğrultuda Eylül ayında asgari ücretli çalışanlar yüzde 20 gelir vergisi dilimine giriyor. Vergi diliminden dolayı asgari ücretli vatandaşların maaşının 125 lira azalacağı belirtildi.

Milyonlarca asgari ücretli vatandaş zam beklerken üzücü bir gelişmede meydana geldi. 2020 yılının son aylarında asgari ücretli çalışan vatandaşların cebine giren para azalacak. Gelir vergisi diliminde artış olacak ve bundan dolayı asgari ücretli çalışanların Eylül ayında yüzde 20 vergi dilimine gireceği ve bundan dolayı maaşlar azalma olacağı belirtildi. Eylül ayında aylık ücretlerinin bir kısmı gelir vergisi dilimine giren asgari ücret maaşlarının, Ekim ayında tam maaşları yüzde 20 oranında vergilendirilecek. Bu gelişmeden dolayı Ekim ayından itibaren yıl sonuna kadar maaşlarda 125 liraya varan bir azalma olacak.

Konu ile ilgili olarak Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın aktardıklarına göre asgari ücretlilerin vergiye tabi gelirleri hesaplanırken, önce brüt gelirlerinden yüzde 14 oranındaki sosyal güvenlik primi işçi payı ve yüzde 1 oranındaki işsizlik sigortası primi işçi payı düşülüyor. Kalan tutar vergi matrahını oluşturuyor. Buna göre, asgari ücretin aylık gelir vergisi matrahı 2 bin 501,55 TL düzeyinde bulunuyor.

BEKAR İŞÇİDE KESİNTİ YOK

Bu kapsamda bekar bir işçi için 2020 yılında asgari ücret brüt 2943 TL, net 2 bin 324.71 TL olarak uygulanıyor. Ancak, net ücretin 220.73 TL’si asgari geçim indiriminden (AGİ) oluşuyor.

Asgari ücretle çalışan bekâr işçinin normalde ödemesi gereken aylık vergi tutarı 375.23 lirayı bulurken asgari geçim indirimi yoluyla aylık verginin 220.73 lirası iade ediliyor. Bu kapsamda bekar bir işçi için asgari ücret üzerinden aylık 154,50 lira vergi ödeniyor. Bu konuda bir düzenleme yapılmamış olsaydı bekar bir işçinin maaşından da kesinti yapılacaktı.

Gelir vergisi dilimine girdikleri için ellerine geçen net ücret, eylül ayından itibaren azalmaya başlıyordu. 2016 yılından itibaren yapılan düzenlemeyle, gelir vergisi dilimindeki artış dolayısıyla asgari ücretlilerin eline geçen net ücretin ocak ayındaki net ücretin altına düşmesi önlendi. Bu düzenleme dolayısıyla bekâr asgari ücretlilerin ocak ayında ellerine geçen net ücretle aralık ayındaki net ücret aynı hale geldi. Söz konusu yasal düzenleme olmasaydı, bekâr asgari ücretli işçilerin de ele geçen net ücretleri bu ay azalacaktı.

MAAŞLAR 125 LİRA DÜŞECEK

Bu konu kapsamında eşi çalışmayan ve çocuğu bulunan kişilere daha yüksek AGİ uygulanıyor. Böylece, örneğin eşi çalışmayan üç çocuklu bir asgari ücretli işçinin ödediği verginin tamamı ocak-ağustos aylarında AGİ yoluyla iade ediliyor. AGİ sabit kaldığı halde vergi diliminde artış yaşanıyor. Bu artıştan dolayı ödenen vergi arttığı için asgari ücretle çalışan evli ve çocuklu kişilerin ele geçen net ücretleri azalıyor.

Üç çocuklu bir asgari ücretli ocak ayından bu yana AGİ ile birlikte net 2 bin 479 lira ücret alırken bu işçinin eline geçen net ücret bu ay 2 bin 453 lira, Ekim ayından itibaren ise yıl sonuna kadar 2 bin 324 lria olacak. Aslında bu kişinin eline geçen net ücret kasım ayından sonra daha da azalacakken 2016 yılında çıkarılan yasa ile birlikte vergi dilimindeki artış ne olursa olsun ele geçen net ücretin bekar işçiye verilen ocak ayındaki net ücretin altına düşmemesi gerekiyor.

Vergi diliminde meydana gelen artıştan dolayı eşi çalışmayan 3 çocuklu asgari ücretli aylık 125,08 lira vergi ödeyecek.

İlgili Makaleler