EkonomiKamu Haberleri

Asgari Ücretliye ve Emeklilere 463 Lira Ek Ödeme Meclisten Geçiyor

Asgari ücretli çalışanlara ve emekliliere 463 lira ikramiye verilmesine ilişkin yasa meclise geldi. Bu yasanın onaylanması ile emekli vatandaşlar ile asgari ücretli çalışanlara 463 lira ek ödeme yapılacak. Peki bu yasa onaylanacak mı? Merakla bekleniyor...

Asgari ücretli çalışanlar ile emekli vatandaşlara 463 lira ek ödeme müjdesi geldi. 2020 yılında bilindiği gibi asgari ücret zammı beğenilmedi. Bunun üzerine 463 lira eködeme müjdesi geldi. Peki bu ödemeler nasıl yapılacak? Konu hakkında Meclise yasa teklifi geldi. Peki kabul edilecek mi? İşte detaylar..

ASGARİ ÜCRETLİYE MÜJDE

Bilindiği gibi daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisine “Asgari Ücretliden Vergi Alınmasın” yasa tasarısı gelmişti ve reddedilmişti. Ancak bu teklif için birçok parti tarafından çekimser oy kullanılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da canlı yayında “Sürprizlerimiz ve iyileştirmelerimiz” olacak açıklaması sonrası gözler neler yapılacağını çevrildi. Bu konuya ilişkin Meclise gelen yasa kapsamında iki ayrı fikir bulunuyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisine gelen asgari ücretli çalışanlar için 3 ayda 1 vergi alınmaması için yasa onaylanacak gibi gözükse de henüz net bir açıklama yapılmadı. Bu bağlamda yılda 4 kere asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmaması kapsamında 463 lira ek ödeme yapılması planlanıyor.

450 LİRA EK ÖDEME OLACAK

Asgari ücret için gündeme gelen bir diğer fikir ise asgari ücretli için sigortaya ödenen paranın üç ayda bir yarısının ödenmesi ve yarısının işçiye verilmesi şeklindedir. Bu bağlamda SGK tarafından da bir jest yapılmış olacak ve asgari ücretlinin eline gelecek olan ek ödeme 450 lira olacak.

İYİ Parti tarafından geçtiğimiz aylarda asgari ücretliden vergi alınmaması için yeni tasarı gündeme gelecek. Bu tasarı için MHP tarafından evet oyu kullanılacağı iddia edildi. Bunun ardından gözler AK Parti’ye çevrildi. Eködeme hakkında yeni bir açıklama bekleniyor. Ayrıca AK Parti tarafından da bu teklifin onaylanacağı iddia edildi.

TORBA YASADA OLACAK

Yeni torba yasaya asgari ücretliye ek ödeme maddesinin konulması bekleniyor. Bunun için bir şart bulunuyor. Patronlara asgari ücret desteğinin 75 liradan 200 liraya çıkarılması şartı var. Bu bağlamda 3 ayda bir ödenecek olan asgari ücret ikramiyesi devletten alınabilecek. Bunun detayları torba yasada açıklanacak.

Asgari Ücretliye Ek Ödeme
Asgari Ücretliye Ek Ödeme
MART AYINDA TARİHLER AÇIKLANACAK

İYİ Parti’nin teklifi sonrasında CHP’den gelişmeler gündeme geldi. Asgari ücretli çalışanların şartlarının iyileştirmesi için bir önerge verildi ve bu önerge TBMM’de kabul edilirse Mart ayında ek ödeme tarihleri açıklanacak.

EMEKLİLERE DE ÖDEME

Bunun yanı sıra asgari ücretli çalışanların yanı sıra emekli vatandaşlara da sürprizler olacak. Ek ödeme yapılmasına bağlamında SGK tarafından yapılacağından dolayı emeklilere de ödeme yapılması bekleniyor. Ancak son kararı SGK duyuracak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir