Ekonomi

Asgari Ücrette Flaş Gelişme! Uzlaşma Sağlanmaya Başladı!

Gelen zamlarla birlikte vatandaşın gözü asgari ücrete çevrildi. 2022 yılı için asgari ücrete ilişkin tespit komisyonu toplantıları sürüyor. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan görüş ayrılığı sebebiyle anlaşma sağlanamamıştı. Toplantılarda sona gelindi. Önemli olan 3 konuda uzlaşma sağlandı. Peki asgari ücret ne zaman belli olacak? İşte 2022 asgari ücret toplantısına ilişkin detaylar…

4. Toplantı Sonrası Açıklanacak!

TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e 4 bin liranın altında bir rakamı kabul etmeyeceklerini söylediği belirtiliyor. 4. toplantının 13-17 Aralık haftasında gerçekleşmesi ve duyurulması bekleniyor. Bakan Bilgin “yaklaşık 6 milyon civarında asgari ücretli işçimiz var. Bunların aileleri ile oluşturduğu bütünlüğü dikkate almamız lazım.” ifadelerinde bulundu.

Üç önemli konuda uzlaşma sağladı. Bunlardan birincisi, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK’in asgari ücret görüşmeleri başlamadan önceki çağrılarında da yer alan sosyal güvenlik işçi priminde 5 puanlık indirim yapılması. İkincisi gelir vergisinin ilk diliminin yıllık asgari ücret düzeyine çıkartılması. Üçüncüsü de işverene sendikalı işletmelerde asgari ücretin yüzde 6’sı, diğer işletmelerde ise yüzde 3’ü oranında destek sağlanması. Dördüncü toplantı aynı zamanda karar toplantısı olacak.

 

İlgili Makaleler