Gündem

Aşıda Yeni Uygulamalar Hayata Geçirildi!

Ülkemizde an itibariyle 36.319.853 doz aşı yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşıda yeni uygulamalar hayata geçirdi. Yaptığı paylaşımda gün içinde aşı randevusu alınmasıyla birlikte aşı yapılabileceğini açıkladı. ”Randevu alın, aşınızı vakit kaybetmeden yapalım” ayrıca ”Gün içinde randevu, gün içinde aşı” paylaşımı yaptı.

Bilim Kurulu Bugün Toplanıyor

 

Yazılı bildirime göre Bilim Kurulu, Koronavirüs kapsamında bugün saat 16:30’da kritik bir toplantı yapacak. Bu toplantı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önderliğinde video konferans yöntemi ile olacak. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca saat 18:30’da bir açıklama yapacak ve toplantı da alınan kararları anlatacak.

Aşılama Hız Kazandı

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pek çok grup ile birlikte yerinde aşı çalışmalarına başladı. 40-45 yaş ve tüm sigortalı çalışanların aşı önceliği olduğunu belirtmesi üzerine (MHRS) online sayfasında yoğunluk oluştu. Vatandaşlar için Merkezi Hekim Randevu Sisteminin kitlenmesi durumunda ayrıca Alo 182 hattından randevu almaya başladı. Aşılamada hız kazandığımızı belirten Bakan Koca,  yaz sezonunun sonuna kadar tüm vatandaşların aşılanacağını açıkladı. Birçok meslek grubuna aşı hakkı tanınmasından sonra yaş sınırı da 40 yaşa kadar gerilediğini belirtti. Ayrıca Bakan Koca, SGK’ ya bağlı tüm çalışanların aşı randevusu alabileceğini açıkladı.

Aşı Uygulamaları

Bakan Koca’nın dün yaptığı açıklama ile “Yerinde Aşı” uygulaması devreye girdiğini açıkladı. Buna göre Organize Sanayi Bölgeleri’nde çalışan vatandaşların aşı olmak için hastaneye gitmelerine gerek kalmayacak. Yerinde Aşı uygulaması ile aşılar OSB’deki çalışanlara iş yerlerinde yapılıyor.

Aşı olma süresini kısaltmak için çalışmalarda bulunan Bakan Koca, son olarak yaptığı paylaşımda “Gün İçinde Aşı” uygulamasını başlattıklarını da ifade etti. Buna göre, randevu alırken artık aynı gün içinde de aşı randevusu alınabilecek.

İlgili Makaleler