Ekonomi

Asıl beka sorunu işsiz gençlerdir!

”Üniversite mezunu gençten 1’isi işsiz. İşte asıl beka sorunu işsiz gençlerdir, bu ülkedeki genç işsizlerdir değerli arkadaşlar. Ama siz yurttaşlardan aldığınız milyarları yandaşlarınıza dağıtıyorsunuz ve bunu ısrarla ve açıkça yapmaya devam ediyorsunuz; milyarlık vergi borçlarını siliyorsunuz, israfta sınır hiçbir şekilde tanımıyorsunuz, Somali’nin IMF borcunu ödüyorsunuz, 8 uçakla Kıbrıs’a gidiyorsunuz, verilen garantilere ise girmiyorum bile” sözleri ile başladı CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer… Gençlerin sorunlarına değinen Gürer, KYK borçlarından dolayı icraya verilen işsiz gençleri, atanamayan üniversite mezunların sorunlarını anlattı Meclis kürsüsünde…

CHP’li Gürer şu açıklamaları yaptı;

10 BİNLERCE GENÇ İŞİNİ KAYBEDERKEN…

Şimdi, pandemide 10 binlerce genç işini kaybetti, bunu hepiniz çok iyi biliyorsunuz, zaten sigortasız çalıştığı için İşsizlik Fonu’ndan yararlanamayan pek çok gencin de olduğunu biliyorsunuz. Biliyorsunuz ama Hükûmetiniz böyle dönemlerde ölü taklidi yapmaya devam ediyor.

Pandemi döneminde gençlere bir defaya mahsus karşılıksız ödeme bile yapmadınız. Biraz vicdan diyorum.

KYK BORÇLULARINI İCRAYA VERDİLER

İkinci masalınıza geleyim, “Başvuran her gencin barınma ve burs ihtiyacını karşılayacağız.” demişsiniz. Peki, ya gerçek? Gençler devlet yurtlarında aylarca kontenjan arıyor, imkânı olanlarsa torpil atıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarını ödeyemeyen 3 milyondan fazla genç var değerli arkadaşlar. 300 binini de icraya vermişsiniz. Sayenizde hayatına icralarla yeni bir sayfa açan gençlik var ama AKP, Tunus’a 5 milyon dolar yolluyor, gençlerine icranın yollarını gösteriyor. Yine, Katarlı yayıncı kuruluşa eski parayla 703 katrilyon indirim sağlamışsınız. Şimdi, söyler misiniz bu parayla kaç gence burs verilebilirdi, kaç gence iş imkânı yaratılabilirdi ve kaç gencin KYK borcu ödenirdi değerli arkadaşlar?

ATANAMAYAN ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLER

Üçüncü masal, mutlu gençlik vaadi. Peki, ya gerçek? Gelecek kaygısı ve geçim derdi içindeki gençler tabii ki mutsuz ve umutsuzlar. En çok da kim biliyor musunuz değerli arkadaşlar? Sizin döneminizde doğup büyümüş gençler mutsuz. Size göre tabii ki her üniversite mezunu iş bulacak diye bir kaide yok ama İstanbul’da çekirdek satmak zorunda kalan doktora öğrencisini, sanayide çalışmak zorunda kalan üniversite öğrencilerini, paket servise çıkan öğretmenleri hatırlatmak istiyorum size. Aslında, masalların sonu hep mutlu biter ama sizin masallarınızda ne yazık ki bu mümkün değil.

ÜNİVERSİTE HARCINI YATIRMADAĞI İÇİN İNŞAATTA ÇALIŞIYOR

Sayın Bakan, keşke bunları konuşup da keyfinizi kaçırmasaydık ama bir genç üniversite harcını yatıramadığı için inşaatlarda çalışmak zorunda kalıyor, biliyor musunuz? İş bulamadığı, ailesine daha fazla yük olmaya dayanamadığı için intihar eden gençler var, biliyor musunuz? Gençlerin hayallerinde eğitim için, gezmek için yurt dışına gitmek vardı; şimdiyse ardına bakmadan kaçıp gitmek var, bunun nedenlerine gerçekten hiç kafa yoruyor musunuz? Bakın, Z kuşağı size ne demişti? “Size oy moy yok!” demişlerdi. Bu tepkinin nedenini hiç düşündünüz mü?

MİLYONLARCA GENÇ İŞSİZ, MUTSUZ VE BORÇLU

Siz bu ülkenin geleceğinden sorumlusunuz; milyonlarca genç işsiz, mutsuz ve borçluyken Sayın Cumhurbaşkanına gidip de neden “Bu işe bir çözüm bulabilmeliyiz.” diye sormuyorsunuz, soruyorsanız neden çözülemiyor? Yoksa Instagram’dan ya da TikTok’tan istifa etmem gerekir diye korkuyor musunuz? 20 milyon gencin birkaç müteahhit kadar değeri yok mu sizin için?

Bakın, ben bu Parlamentonun en genç milletvekillerinden birisi olarak şimdi 20 milyon gencin ne dediğini size söyleyeceğim. Yaklaşık 20 milyon genç ne diyor? Biz ilk önce fikirlerimiz ve düşüncelerimiz ciddiye alınsın istiyoruz.

İlgili Makaleler