Ekonomi

Aşısızlara Flaş Gelişme! Futbol Maçına Giremediler! Yeni Şartlar Neler?

Süperlig maçlarında yeni sezon koronavirüs önlemleri kapsamında seyirciyle oynanmaya başladı. Ancak İstanbul’ da oynanan maçlar sırasında başkalarına ait olduğu tespit edilen tanımlanmış HES kodlu Passolig kartlarıyla girmeye çalışan 89 izleyici, turnike kameralarından yakalandı. Kartların sahipleri evlerinde yakalanarak gözaltına alındı.

Lig maçlarının seyircili oynanma kararıyla yaşanan bu olayın ardından İstanbul Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü ekipleri tedbirleri en üst seviyeye çıkarttı. Aşısız vatandaşların statlara giremeyeceğini belirten Türkiye Futbol Federasyonu yeni şartlarını açıkladı. İşte statlarda maç izleme şartları…

Türkiye Futbol Federasyonu statlara girme şartları:

  • Aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren, COVID-19 geçirmiş kişiler ise izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süreyle stadyuma seyirci olarak girebilecektir.
  • 12 yaşını tamamlamış ve henüz aşı yaş grubuna dahil olmamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyuma girebilecektir. Ancak söz konusu yaş grubuna aşı tanımlaması yapılması halinde, bu kişilere 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.
  • COVID-19 PCR testi yaptırılamayan 12 yaş altındaki çocuklar stadyumlara giremeyecektir.
  • Kombine sahiplerinin, aşı tanımlaması yapılmış grupta olmalarına rağmen 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde, bu kişilere stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.
  • Stadyuma girişler, HES entegrasyonu ile e-bilet sistemi üzerinden alınan biletler ile yapılır. Bilet alacak kişilerin, HES kodu bilgilerine e-bilet sistemi uygulayıcısının ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir. Kişilere yönelik HES uygulama sorgulamaları localara girecek kişiler ve seyirciler için e-bilet sistemi üzerinden yapılacak, protokol tribününe girecek kişiler için ise e-bilet sistemi veya HES uygulaması üzerinden yapılacaktır.

İlgili Makaleler