Gündem

Askıda gelinlik uygulaması başlatıldı! Ücretsiz veriliyor

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle dar gelirli vatandaşlar için belediyeler çeşitli yardım kampanyaları başlatmıştı. Çorum’da Ulukavak Mahallesi Muhtarlığı’nın ise evlenmek isteyen ancak maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlar için yeni bir uygulama başlattı. Askıda gelinlik uygulaması ile evlenmek isteyen gelin adaylarına ücretsiz gelinlik veriliyor.

Ücretsiz dağıtılıyor

Türkiye’de salgın sonrası vatandaşların dayanışması devam ediyor. Bu kapsamda zor durumda olan vatandaşlar için çeşitli yardım kampanyaları düzenleniyor. Çorum’da binlerce aileye yaptığı gıda ve giyim yardımlarıyla övgü toplayan Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanifi Özdemir ise evlenmek isteyenleri sevindiren yeni bir uygulama başlattı. Maddi durumu yetersiz olanlar için harekete geçen Muhtar Özdemir, ‘askıda gelinlik’ uygulaması ile ücretsiz gelinlik dağıtımı yapıyor.

20 gelinlik hediye edildi

Yeni düğün yapan çiftlerden ricacı olarak, gelinliklerini yardıma muhtaç gelin adaylarının kullanması için muhtarlığa bırakmalarını istedi. Talebe olumlu yanıt veren pek çok kişi, gelinliklerini muhtarlığa bırakmaya başladı. Mahallede 1 yıldır süren ve yaklaşık 20 gelinliğin hediye edildiği uygulamayla, ekonomik zorluk çeken gelin adaylarının hayalleri de gerçeğe dönüşüyor.

Uygulama hakkında açıklamada bulunan Muhtar Özdemir, “Başlattığımız uygulamayla, yeni gelin olmuş kızlarımız düğünde giydikleri gelinliği getirip, bize teslim ediyor. Maddi durumu iyi olmayan ve gelinlik alamayan kızlarımıza vermemizi istiyorlar. Biz de gerçek maddi durumu iyi olmayan kızlarımıza bu gelinlikleri hediye ediyoruz. Onların mutluluğuna ortak oluyoruz. Yılda en az 20 gelinlik dağıtıyoruz. Getirenlerden de alanlardan Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler