GündemKamu Haberleri

Atama Bekleyen Öğretmenlere Güzel Haber! 15 Bin Atama Kararı Verildi!

Atama bekleyen öğretmen adayları için beklenen açıklama yapıldı. Geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların 2022 yılı bütçelerini sunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, önümüzdeki aya işaret ederek 15 bin öğretmen ataması yapılacağını belirtmişti. Ardından bugün düzenlenen asgari ücret toplantısının ardından yapılan basın toplantısında da Bakan Nebati söz konusu atama müjdesini paylaştı.

15 Bin Atama Yapılacak!

Fuat Oktay’ın açıklamasında; “713 bin 625 öğretmen atanmış durumda, yalnızca 2021’de yaklaşık olarak 20 bin öğretmen atamış durumdayız. Aynı şekilde önümüzdeki ocak ayında da 15 bin öğretmen ataması daha gerçekleştirilecek.”

Oktay, öğretmenleri mağdur etmemek için bütçe dahilinde tüm imkanların seferber edildiğini, bu yıl da öğretmen atamalarının azami kadro imkanlarına göre gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Engelli atamalarına ilişkin açıklamalarda da bulunan Oktay, “2002 yılından itibaren kamuda istihdamda 10 katı aşan bir artış sağladık. 2002 yıl sonu itibarıyla memur olarak istihdam edilen engelli birey sayısı 5 bin 777’den 62 bin 337’ye ulaşmıştır.”

“Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı’mız tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, 2030 Engelsiz Vizyonu’muzun açıklandığı toplantıda 750 engelli öğretmenin ataması yapılmıştır.” şeklinde konuştu.

Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşların 2022 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Genel Kurulda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifinin ilk 4 maddesi üzerindeki görüşmelere geçildi.

Bugün canlı olarak gerçekleştirilen basın toplantısında da Bakan Nebati söz konusu öğretmen atamasını doğruladı. Buna göre önümüzdeki ay 15 bin kadroluk yeni öğretmen ataması gerçekleşecek.

İlgili Makaleler