Ekonomi

ATM’den Para Çekenler Dikkat ! Kartınızdaki Tüm Parayı Kaybedebilirsiniz

Sokaklarda bulunan herhangi bir ATM'den para çeken vatandaşları ilgilendiren çok önemli bir gelişme gündeme geldi. ATM'lerdeki tehlike günyüzüne çıktı. ATM'ler kurulan düzenek kapsamında para çekimi yapan vatandaşların kartları boşaltılıyor.

ATM’lerden para çekerken pek çoğumuz dikkatli davranmıyoruz; bakın dikkatsiz davrandığımızda ATM önünde bizi bekleyen tehlike ne? Şu an bu gördüğünüz aparat sıradan görünüyor. Yani herhangi bir tehlike yok ve kolayca para çekebileceğinizi düşünüyorsunuz; ancak aslında büyük bir sıkıntı var. Oysa ATM ekranının hemen altındaki bu parça aslında başlı başına tehlikenin ta kendisi.

ORJİNALİ YERİNDEN OYNAMAZ

Herhangi bir ATM’de karşımıza çıkabilir. Normal şartlarda görme şansınız neredeyse yok gibi. Şimdi yavaşça bu parçayı kendimize doğru çekiyoruz. Şimdi bir sonraki adıma geçelim. ATM’lerde gördüğünüz ve kartınızı yerleştirdiğiniz bölüm de aslında yeri geldiğinde dolandırıcıların büyük oyununun bir parçası olabiliyor. Kart takılan bölümü sallayarak sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Orjinali yerinden oynamaz ve sahtesinden kolayca ayırt edilebilir.

Akıllardaki soru ise şu: Bunca saat bu aparat gizli kamerayı nasıl aktif halde tutuyor? Enerjisini nasıl sağlıyor? Bu sorunun basit bir yanıtı var: Gücünü telefonlardan alışık olduğumuz bataryadan sağlıyor. Renginin ne olduğuna bakılmaksızın kartınızı soktuğunuz bu bölmeyi yavaşça kendinize çekmeye çalışın; bu noktada bu bölmede herhangi bir sorun varsa aparat doğrudan elinizde kalacaktır.

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ KOPYALIYORLAR

Bu da bir düzenekmiş; birebir kopyalamışlar meğer… Yani aklımıza gelmeyecek birçok aparatı birebir kopyalayıp kredi kartı bilgilerini çalmak için kullanıyorlar. Elbette kaydettiği görüntüleri bir yerde depolaması gerekiyor. Bu aparatın hemen arka yüzünde SD kart bulunuyor; yani kaydedilen veriler bu hafıza kartına depolanıyor.

Oysa dışarıdan bakıldığında kredi kartınızı soktuğunuz bu bölmeyi gerçeğinden ayırmak oldukça zor. Sadece güç uyguladığınızda ‘oyunu’ görebilme şansınız var. Şimdi de bu aparata yakından bakalım. Çünkü asıl ‘mucize’ bu aparatın içinde kendini gösteriyor. Tersine çevirip bakıyoruz ve içinde bakın ne buluyoruz? Uzun saatler hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan aktif olarak çalışıyor ve bu süre boyunca da aktif halde kalarak girdiğiniz tüm şifreleri size hissettirmeden bir bir kaydediyor.

GİZLİ KAMERA

Zaten işin şaşırtan yanı da bu adımdan sonra ortaya çıkıyor. Dikkatli baktığınızda fark ediyorsunuz ki aslında elinizde tuttuğunuz aparatın içinde gizli bir kamera bulunuyor. Tuş takımının bulunduğu aparat da kolayca kendinize doğru çekildiğinde size gelir. Şifre girerken elinizi bu şekilde tutun. Bu parçayı yavaşça kendinize çektiğinizde dikkat edeceğiniz üzere kolayca elinizde kalacak. Yani çıkarılması oldukça kolay. Peki içinden ne çıkıyor dersiniz?

Kart bilgilerini kopyalamak bugünün şartlarında oldukça kolay bir işlem. Böylece vatandaşların yapabildikleri her şeyi bu çalınan bilgilerle yapabiliyorlar. Kart bilgilerini kopyalamak bugünün şartlarında oldukça kolay bir işlem. Aparatın iç kısmına baktığımızda ise kart bilgilerini aynen kopyalayan minik bir sistemin yer aldığını görüyoruz. Nakit çekim ve kredi çekimi dahil pek çok şeyi yapabiliyorlar.

İlgili Makaleler