Gündem

AVM, restoran, kafe ve toplu taşımada, ‘güvenli alan’ dönemi!

Corona virüsü salgını nedeniyle hayata geçirilen, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması özelliklerini geliştiriyor. Artık uygulama üzerinden AVM, restoran, kafe ve taksilerin bulaş riski açısından güvenli olup olmadığı öğrenilebilecek. İşte Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının yeni özelliği ‘Güvenli Alan’ hakkındaki detaylar…

Tüm dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması hayata geçirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen uygulama ile vatandaşlar, yaşadıkları bölgede ya da gitmek istedikleri yerde risk durumunu ve hastalık yoğunluğunu harita üzerinden görebiliyorlardı. Ayrıca seyahat için kullanılan HES uygulamasına, ‘Güvenli Alan’ güncellemesi geldi.

Pilot il Kırıkkale’de zorunlu oldu

İlk olarak pilot il Kırıkkale’de zorunlu hale getirilen Güvenli Alan özelliği, AVM, işyerleri, toplu taşıma, marketler, siteler,apartmanlarda kullanılabiliyor. Bu sayede vatandaşlar bulundukların yerin, bulaş riski açısından güvenli olup olmadığını anlayabilecekler. Peki, güvenli alan uygulaması nasıl kullanılacak?

Güvenli alan nasıl kullanılacak?

Pek çok mekanda kullanılabilen güvenli alan özelliği, uygulama üzerinden are kod alınanda kare kod oluşturarak çıktı almak yeterli olacak. Karekod taraması yapılarak, mekanın güvenli olup olmadığı öğrenilebilecek. Mekana girenler karekodu okutacak, böylece giriş yapan sayısı da anlık olarak bildirilecek. Giriş ve çıkışların olduğu zaman diliminde mekanda pozitif vaka tespit edilirse, kayıtlı kişiler de öğrenilebilecek.

Uygulama ile Sağlık Bakanlığı’nın filyasyon sürecini hızlı bir şekilde başlatmasına yardımcı olması planlanıyor.

İlgili Makaleler