Gündem

AVM’ler yarın açılıyor! Bu kurallar uygulanacak

Corona virüsü tedbirleri kapsamında geçici süreliğine kapatılan AVM’ler yarın açılıyor. Türkiye’de ki Covid-19 vakalarında düşüş yaşansa da salgın henüz bitmiş değil. Bu nedenle normal hayata geçişte ve açılacak olan işletmelerde bazı kuralların oluşturulacağı açıklanmıştı. Bu kapsamda 11 Mayıs 2020 tarihinde açılacak AVM’ler için Sağlık Bakanlığı rehber hazırladı. Hazırlanan rehbere göre AVM’lerde bu kurallar uygulanacak…

Türkiye’de corona virüsü salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde AVM’lerdeki işletmelerin kapatılması kararı alınmıştı. Ancak vaka sayısındaki düşüş ile birlikte normalleşme sürecine girildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu işletmelerin 11 Mayıs 2020 tarihinde yeniden açılacağını kamuoyuna duyurdu. Bu açıklamanın ardından yarın açılacak AVM’ler için Sağlık Bakanlığı rehber hazırladı. Henüz tamamen bitmeyen salgına karşı alınan tedbir önlemleri kapsamında işte AVM’lerde uygulanacak yeni kurallar…

Giriş ve çıkışlarda temas engellenecek

Deneme kabinleri az kullanılacak. Süre 10 dakikayı geçmeyecek.

Denenen ürünlere ultraviyole ışınları uygulanmamalı. Uzmanların bu işlemin sağlığa zararlı olabileceğini ifade ediyor.

Kozmetik ürünler ve parfümlerin deneme amacıyla kullanımı engellenecek.

AVM’de ve AVM’deki işyerlerinde görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve işyeri içinde uyulması gereken kurallar) asılacak.

AVM ve iş yerlerinin girişinde, ayrıca AVM içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.

COVID-19 için AVM’lerin hiçbir yerinde dezenfektan püskürtme işlemi (dezenfektan tüneli vb uygulamalar) yapılmayacak.

Giriş ve çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek.

Maskesi olmayan içeri alınmayacak

AVM’de olabildiğince fazla sayıda giriş kapısı açılacak.

AVM’deki kişi sayısı her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak.

AVM’den çıkış yapan kişi sayısı kadar kişinin giriş yapmasına izin verilecek.

AVM’ye girişte tıbbi/bez maske takılacak ve maskesi olmayanlar içeri alınmayacak. Girişte ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar içeri alınmayacak.

Müşteriler anonslarla uyarılacak. Bu anonslarda AVM ziyaretinin 3 saatten uzun olmaması ve grup halinde dolaşılmaması önerilerine de yer verilecek.

Yemek katındaki her türlü masa ve sandalyenin kullanılması engellenecek.

Sık dokunulan yüzeyler en az 3 kere temizlenecek

Çocuk ya da diğer yaş gruplarına yönelik oyun alanları, sinemalar, mescitler kullanılmayacak. Bebek arabası kiralanamayacak.

Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak. Kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek.
Yürüyen merdivenlerin bantları ve diğer ortak alanların kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeylerin günde en az üç kez temizlenecek.

Havalandırma sistemi filtrelerinin kontrolleri ve değişimleri düzenli yapılacak. Filtre değişimi sırasında personel N95/FFP2 maske takacak.

Havalandırma gece bina kullanımda değilken dahi sürdürülecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler