Gündem

Avrupa’nın Ekonomi Devinde Yüksek Enflasyon Şoku! Son 48 Yılın En Yüksek Seviyesine Gelindi!

Almanya, mayıs ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Gerçekleşen enflasyon beklentilerin üstünde geldi yüzde 8,7 seviyesine ulaştı. Son 48 yılın en yüksek enflasyon seviyesine gelinirken, bu seviyeye gelinmesinde enerji ve gıda fiyatlarındaki artış etkili oldu.

Mayıs Ayını Baz Alan Enflasyon Oranı Yüzde 8,7 Oldu

Almanya’da mayıs ayını baz alan enflasyon oranlarının yüzde 8,7 çıkması ile birlikte 1990 yılında meydana gelen yeniden birleşmenin ardından en yüksek seviye gerçekleşmiş oldu. Nisan ayında AB ülkeleri ile uyumlu bir şekilde hesaplanan enflasyon için oran yüzde 7,8 olarak açıklanmıştı.

Beklentileri Fazlası ile Aştı

Avrupa’nın ekonomi devinde gerçekleşen enflasyon beklentilerin üstünde gerçekleşti. Mayıs ayı için tüketicilerin enflasyon beklentisi, Bloomberg tarafından yapılan ankete göre yüzde 8,1, Reuters tarafından yapılan ankete göre ise yüzde 8,0 olarak gerçekleşmişti.

Enflasyon oranlarının bu kadar yüksek seviyede gerçekleşmesinin en önemli nedeni ise enerji fiyatlarındaki fahiş artışlar oldu. Yıllık olarak hesaplanan enerji enflasyonu yüzde 38,3, gıda enflasyonu ise yüzde 11,1 seviyelerinde gerçekleşti.

73 Petrol Krizinden Sonra Bir İlk

Bu kadar yüksek enflasyon oranlarına son olarak 1973-1974 yılları arasında meydana gelen petrol krizi sebep olmuştu. Almanya’da gerçekleşen enflasyon yine bu seviyelere kadar yükselmişti.

10 Sene Sonra Faiz Artırımı Yapılması Bekleniyor

Avrupa kıtasının en büyük ekonomisinde meydana gelen rekor seviyelerdeki enflasyon, Avrupa Merkez Bankası açısından kritik bir öneme sahip. Bankanın parasal genişleme politikasında değişime gidip, faiz artırımına gitmesi bekleniyor. 10 gün sonra yapılacak toplantıda geniş ölçekli varlık alımlarına son verilmesi ve 10 yıl sonra faiz artırımına gidilmesi bekleniyor. Faiz artırımının ise en erken olarak temmuz ayında yapılması öngörülüyor.

İlgili Makaleler