Ekonomi

Aylık 1177 Lira Ödeme Yapılıyor ! Kimler Alabilir?

Devlet tarafından corona virüsü salgını sürecinde 3 ay daha Nakdi Ücret Desteği veriliyor. Bu baplamda 1177 lira ödeme yapılıyor. Bu ödemenin 3 ay daha devam edeceği açıklandı. Peki kimler yararlanabilir?

Dünya geneline etkili olan corona virüsü salgını kapsamında ülkemizde ekonomik olumsuzlukların yaşanmaması adına, Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere tüm Bakanlıklar tarafından destekler veriliyor. Bu bağlamda devlet tarafından 1177 lira destek verileceği belirtildi. Ücretsiz izne ayrılan işçilere ödenen bu desteğin 3 ay daha devam edeceği belirtildi.

GÜNLÜK 39 LİRA ÜZERİNDEN HESAPLANIYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kısa çalışmadan yararlanamayan ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara yönelik olarak açıklamıştı. Bu bağlamda 15 Mart 2020 tarihinden itibaren ücretsiz izne çıkarmış olan çalışanların devlet desteği günlük 39 lira olarak belirlendi. Bu ödemeler 8 Haziran itibari ile hesaplara yatırılmaya başlandı.

ÖDEME SÜRESİ 3 AY DAHA UZATILDI

T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılan ödemeler 10 Haziran’a kadar devam edecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni bir İstihdam Kalkanı Paketini devreye alacaklarını belirtmişti. NTV Ankara temsilcisi Ahmet Ergen bu paketteki düzenlemelere ilişkin kulis bilgilerini paylaştı. Ergen yaptığı açıklamalarında işten çıkarma yasağının 3 ay daha uzatılacağını ayrıca Nakdi Ücret Desteği ödemeleri de 3 ay daha devam edecek.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Nakdi Ücret Desteğinden ücretsiz izne çıkarılmış vatandaşlar yararlanabiliyor. Bu nakit desteği günlük 39 lira üzerinden hesaplanıyor ve aylık olarak 1177 lira ödeniyor. İşsizlik maaşı alamayanlar da bu ödemeden yararlanabiliyor.

İlgili Makaleler