EkonomiGündem

Aylık 1752 Lira 4.380 Lira Arasında Ödeme Yapılıyor ! Bakan Selçuk’tan Açıklama Geldi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarında 1752 lira ile 4380 lira arasındaki kısa çalışma ödeneği hakkında açıklamalarda bulunarak başvuru yapan firma sayısını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma ödeneği hakkında açıklamalarda bulundu. Bilindiği gibi kısa çalışma ödeneği kapsamında başvuru yapan firmaların çalışanlarına şartların sağlanması durumunda maaş durumuna göre aylık 1752 lira 4380 lira arasında değişen bir ödeme yapılıyor. Yani ücretsiz izne ayrılmış veya corona virüsü nedeniyle faaliyetleri duran veya durma noktasına gelen çalışanların ödemeleri devlet tarafından yapılıyor. Bakan Selçuk yaptığı açıklamalarında başvuru yapan firma sayısını belirtti. Buna göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 268 bin 717 firmanın 3 milyon 44 bin 420 çalışanı için Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurduğunu açıkladı.

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI

Kısa çalışma ödeneği hakkında Çalışma Bakanı Selçuk’un daha önceki açıklamaları ise şöyle oldu:

* Başvuru şartlarını da kolaylaştırdık. Belge sayılarını azalttık. 600 gün prim sayısını 400’e indirdik. Daha fazla çalışanımızın faydalanmasını sağladık. Belge sayısı çok az. Kategoride yer alan ruhsata tabii olduklarını göstermeleri yeterli. Hem İŞKUR’daki çalışma arkadaşlarımız hızlı bir şekilde dönmeye devam ediyor. Hem ekonomik direnç arttırmak hem de çalışanlarımıza destek sağlamak amacıyla yaptık.

3 AY BOYUNCA BAŞVURULAR GEÇERLİ OLACAK

* Sektör ayrımı ya da çalışan sayısı ayrımı yok. Yüzde 77’si 10 kişiden az çalışanı olan firmalarımız. Sektör ya da çalışan sayısı kısıtımız yok. Tüm firmalarımıza kısa çalışma ödeneğimize başvuralım.

* 3 ay boyunca başvurular geçerli olacak. Formda başlangıç ve bitiş tarihi var. Hangi sürenin dahil edilmesini istediklerini firmalarımız belirtiyor. 3 ay boyunca öyle bir zaman limitimiz yok.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler