Ekonomi

Aylık 2 Bin 770 Lira Destek Veriliyor ! Sadece Kimlikle Başvuru Yapmak Yeterli

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir genelge yayımlandı. Bu genelge kapsamında vatandaşlara aylık 2 bin 770 lira destek sağlanıyor. Ayrıca bu destek için sadece kimlikle başvuru yapmak yeterli olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir genelge yayımlandı ve bu genelge kapsamında vatandaşlara aylık 2 bin 770 lira destek sağlanacak. Bu destekten yararlanmak için kimlikle başvuru yapmak yeterli olacak. Aylık olarak her ayın 15’inde düzenli bir şekilde ödeme yapılacağı gibi bu ödeme 9 ay boyunca yapılacak. Ancak bu destekten yararlanmak için vatandaşların bazı şartlara haiz olmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu iş görmezlik ödeneği, doğum parası, süt parası, GSS primleri, cenaze parası, aile ve çocuk yardımı gibi birbirinden farklı yardım programlarında vatandaşlara toplam 2 bin 770 lira ödeme yapılacak.

SGK tarafından yayımlanan bu genelge kapsamında vatandaşlara aylık olarak 2770 TL ödeme yapılacak. Ancak bu ödemeden faydalanabilmek için gerekli olan tüm şartların karşılanması gerekiyor.

GÜNLÜK 99 LİRA ÖDEME

İş görmezlik ödeneğinden faydalanabilmek için öncelikle tüm şartların karşılanması gerekmektedir. 2020 yılı içerisinde sigortalı çalışmakta olan bir kişinin geçireceği iş kazası sonucunda en az 7 gün işinden mecburen raporlu bir şekilde uzak kalması halinde rapor kapsamında kişiye günlük 99 lira ödeme yapılacak.

Ev hizmetine giderek çalışmakta olan gündelikçi kadınlar veya bebek, çocuk bakıcıları ay içerisinde 10 günden fazla işe gidiyorsa primlerini kendileri yatırmaları halinde erkenden emekli olabiliyor ve aynı zamanda iş görmezlik raporu almaları halinde kendilerine günlük 17,64 TL ödeme yapılabiliyor.

ARANAN ŞARTLAR

İşsizlik ödeneğinden faydalanabilmek için bazı şartların karşılanması gerekiyor. İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için şu şartlar aranmaktadır:

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

CENAZE YARDIMI

Tüm bunların yanı sıra cenaze yardımı ödemesi de yapılmaktadır. Bu doğrultuda vefat eden kişilerin yakınları 360 günlük sigorta primlerini yatırılması halinde geriye kalan tüm sigorta primlerini ve vefat eden kişi için 801 TL cenaze yardımı alabilmektedir.

İlgili Makaleler