Ekonomi

Aylık En Az 1752 Lira Ödeniyor ! Kimler Alabilir? Duyuru Yapıldı

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından bir duyuru yayımlandı. Desteğin devreye alındığı andan itibaren resmi sayfada yer alan duyuruya göre işyerlerinin faaliyetleri kısıtlanan kişilere kısa çalışma ödeneği veriliyor. Bu destek tutarı en az 1752 lira oluyor.

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde kısa çalışma ödeneği veriliyor. Bu destek süresinin 3 ayı aşmayacağı da belirtildi.

ARANAN ŞARTLAR

Kısa çalışma ödeneği kapsamında İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi, Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi gibi hizmetler sağlanıyor. Ayrıca işçinin kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için şu şartlar aranmaktadır:

  • İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,
  • Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),
  • İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması,

BRÜT KAZANCIN YÜZDE 60’I ÖDENECEK

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemez. Yani en az 1752 lira ödeme yapılacak.

Kısa çalışma ödeneğine ilişkin diğer tüm detaylar için TIKLAYIN. 

İlgili Makaleler