Eğitim

AYT ve TYT Sınav Tarihi ! YKS Sınav Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayımlanacak?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanacak olan YKS'ye katılacak olan adaylar sınav giriş belgelerinin ne zaman yayımlanacağını araştırmaya başladı. Peki AYT ve TYT hangi tarihte yapılacak?

Bilindiği gibi YKS Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanıyor. YKS, AYT, TYT ve YDT’den oluşuyor. Söz konusu sınav için kısa bir süre kaldı. Sınava katılacak adaylar tarafından sınav giriş belgelerinin ne zaman yayımlanacağı araştırılıyor.

Üniversite için sınava girecek olan adayların heyecanlı bekleyişleri devam ediyor. 2 yıllık önlisans veya 4 yıllık lisans programlarında akademik eğitim almak isteyen adaylar YKS’ye katılacaklar. Bu bağlamda ÖSYM tarafından uygulanan bu sınava her yıl milyonlarca aday katılmaktadır. ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre 2020 YKS 27 Haziran 2020 ile 28 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.

SINAV GİRİŞ BELGELERİ NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

81 ile genelinde gerçekleştirilecek olan sınava katılacak olan adaylar sınav giriş belgelerinin ne zaman yayımlanacağını araştırmaya başladı. Henüz sınav giriş belgeleri ÖSYM AİS üzerinden yayımlanmadı. Konu ile ilgili olarak sınav giriş belgelerinin sınavdan en geç 2 hafta önce açıklanması beklenmektedir. Bundan dolayı 10 Haziran 2020 ile 15 Haziran 2020 tarihlerinde sınav giriş belgelerinin yayımlanması beklenmektedir.

AYT VE TYT NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS bir oturumu için TYT sınavına 27 Haziran saat 10.15 geçe yapacak. İkinci oturumda ise AYT sınavına 28 Haziran 10:15 geçe başlayacaktır. Üçüncü oturum olan YDT yani Yabancı Dil Testi aynı gün 15:45’te gerçekleştirilecektir. Bu yıl yaşanan corona virüsü salgınından dolayı sadece bu seneye mahsus sınav süresi 30 dakika uzatıldı. Sınav süresi 135 dakikadan 165 dakikaya çıkarıldı.

İlgili Makaleler