EkonomiPolitika

Babacan: Bir ülkenin hükümeti zaten kıt olan kaynakları niye gider başka ülkelere dağıtır?

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Bakanı Ali Babacan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yönetim politikalarını çok sert bir dille eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile başka ülkelerin pandemi ile ilgili mücadelelerine yardım etmesini, IMF borcu olan başka ülkelerin borçlarını ödemesi konularına değinen Ali Babacan, ‘’Bu ülkedeki bütün sorunları çözdünüz, parayı koyacak yer bulamıyorsunuz herhalde gidip başka ülkelerin pandemi ile ilgili mücadelelerine yardım ediyorlar. Bu olacak şey mi? Niye, Bir hükümet bunu niye yapar? Şöyle bir düşünün. Bir hükümet bunu niye yapar? Bir ülkenin hükümeti zaten kıt kaynakları niye gider başka ülkelere dağıtır. Anlıyoruz ki artık şuur falan da kalmamış. Ekonomi çökmüş, vatandaş aç biilaç yaşıyor. Madem paranız var, bu vatandaştan ne istiyorsunuz? Hala ‘vergi vergi’ diye yakasına niye yapışıyorsun bu esnafın?” dedi.

Yoksulluk sınırının 8 bin liraya dayanması konusunda eleştirilerini sürdüren Babacan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

Türk-İş’e göre asgari yoksulluk sınırı 8 bin lira civarında. Şu anda Türkiye’de bırakın Türkiye’yi Düzce’de kaç aile evine 8 bin lira gelir sağlayarak hayatını sürdürebiliyor.

 

İlgili Makaleler