Ekonomi

Bakan Albayrak açıkladı: Çok güzel bir istihdam paketi hazırladık!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, katıldığı bir programda ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamalarda kura ilişkin olarak, “Kur iner, çıkar. Esas olan, finansal güvenlik ve ekonomik altyapı noktasında Türkiye'nin tüm bu dalgalanmaları kontrollü şekilde yönetmesi. Türkiye çok güçlü bir alt yapıya sahip. Kurda seviye değil, rekabetçi olup olmadığı önemli.” İfadeleri kullanıldı. Albayrak ayrıca çok güzel bir istihdam paketi hazırladıklarını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk’te Ahmet Hakan’a önemli açıklamalarda bulundu. Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Bakan Albayrak, çok konuşulan kur dalgalarına ilişkin olarak, “İki senedir, yaptırımlar açıklandı, kur zıpladı. Sonra bazı adımlar attık ve 7’lerden 6’lara 5’lere düştük. Kur iner, çıkar. Esas olan, finansal güvenlik ve ekonomik altyapı noktasında Türkiye’nin tüm bu dalgalanmaları kontrollü şekilde yönetmesi. Türkiye çok güçlü bir alt yapıya sahip. Kurda seviye değil, rekabetçi olup olmadığı önemli.” İfadelerini kullandı.

Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamalarda çok güzel bir istahdam paketi hazırlandığı da duyuruldu. Albayrak konuya ilişkin olarak, paketin henüz meclisten geçmediğini bildirdi.

İşte Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satırbaşları:

Aylardır küresel iklimde muazzam bir fırtına kopmuş durumda. Türkiye serbest piyasa ekonomisine geçtikten beri kur üzerinde ekonomiye ölçmeye girdi.

Türkiye 2. çeyrek performansıyla daralma yaşayan ülkeler içinde en az etkilenen ülkelerden birisi olacak. İkinci çeyrek pozitif olacak.

Biz normalleşme sürecinde girdiğimizde en çabuk toparlanan ülke olacağız.

Türkiye tarihinde ilk defa rekabetçi bir kur düzeyiyle ekonomisini dönüştürecek noktaya dönüştü. Şikayet edenlere bakıyorsunuz ‘yurt dışına gidiyordum pahalandı’, ‘Mercedes alamıyorum pahalandı’ diyorlar.

Çok güzel bir istihdam paketi  hazırladık

Savunma’dan, Sağlık sistemine birçok şey saydım. 400 milyar bu devlet yardım sağladı. Bunu kötülüğe yansıtmaya çalışan bir kitle var.

Dünyada böyle bir süreç var. Türkiye bu süreci pozitif olarak daha iyi yöneten konumda, bunu görmek lazım.

Çok güzel bir istihdam paketi hazırladık. Meclis’in yoğunluklarından dolayı yazın geçemedi. Meclis açıldığında ve bu paket geçerse güzel adımlar atılacak.

ABD’de 45 milyon işsiz sayısı ortaya çıktı. Türkiye’nin bundan etkilenmemesi elbette mümkün değil ama en aza indirmek ile uğraşayacağız.

Her senaryoya, tarihteki hiçbir dönemde bu kadar hazır olduğumuz bir dönem yok. Hazır bir şekilde bekliyoruz.

Piyasa kendi ayakları üzerinde devam ediyor.

Son 3,4 ayda oluşan fiyatlama davranışlarındaki bozulma, beklentinin üzerinde bir enflasyon olarak yansımıştı. Ben çok daha ılımlı ve olumludüşünüyorum. Sürece baktığımızda bu yıl hedefimiz 8 buçuklardı. Türkiye’de bir kaç puanlık etkisi olabilir. Kur maliyet üzerinde etki, trende baktığımızda dönem dönem farklı şekilde etki etti. Bu seviyelerin beklendiği kadar negatif etkisi olacağını ben düşünmüyorum.

Piyasa kendi ayakları üzerinde duracak şekilde devam ediyor. Ağustos itibariyle piyasa dengeleşiyor. İhtiyaç oldukça dokunuş yapıyoruz.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili normalleşme desteğine dönüyor artık. Başvuran firmalarla birlikte yavaş yavaş normalleşme desteğine dönüyor. Çok güçlü bir istihdam paketi hazırladık.

Pandeminin enflasyona 1-2 puanlık etkisi olabilir.

Doğu Akdeniz Türkiye’nin milli egemenlik konusudur.

Bizim bir seviyemiz var ve taviz vermeyeceğiz. Her gelene ‘eyvallah’ demek yok. Hep birlikte kenetlenerek aynı şekilde bakıyoruz.
Ümidim var bunu yapma noktasında ülkeme güveniyorum. Hikaye şu değişim devrim daha fazlası. Dünyada büyük bir devrim yaşanıyor. 20. yüzyıldan gelen sistem çöküyor ve yeni sistem geliyor. Türkiye adaletsiz haksız sisteme baş kaldırıyor.

İlgili Makaleler