Ekonomi

Bakan Albayrak bayram öncesi müjdeyi verdi: KDV indirimi geldi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kurban Bayramı öncesi müjdeyi verdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Bakan Albayrak, "Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var. İş yeri kira stopajını yüzde 20'den 10'a indirdik." İfadelerini kullandı.

Corona virüsü salgını sürecinde çeşitli destek paketlerini açıklayarak vatandaşlara müjdeyi veren Bakan Albayrak, bu kez bayram öncesi sevindirecek bir gelişmeyi paylaştı. Albayrak resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile KDV indirimine gidildiğini duyurdu.

Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamada, “İş yeri kira stopajını yüzde 20’den yüzde 10’a, yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e indirdik. Ayrıca, KDV oranı yüzde 8 olan konaklama ve yeme -içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV’yi yüzde 1’e indirdik.” İfadeleri kullanıldı.

Hangi faaliyetlerde KDV yüzde 8 uygulanacak?

Bakan Albayrak tarafından yapılan paylaşımlarda, KDV’nin yüzde 18 yerine yüzde 8’e olarak uygulanacağı faaliyetler işyeri kiralama, yolcu taşımacılığı, küçük ev aletleri bakım onarımı, sanatsal ve kültürel faaliyetler, düğün-nikah organizasyonları, konut temizlik ve bakım onarımı, otomotiv, bisiklet, motorsiklet bakım onarımı, terzi ve kuru temizleme olarak belirlendiği açıklandı.

İlgili Makaleler