Ekonomi

Bakan Albayrak Müjdeyi Duyurdu: Yeni Paket Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli açıklamalarda bulunarak yeni bir paketin müjdesini verdi. Bakan Albayrak yaptığı açıklamalarında istihdamla ilgili geniş kapsamlı bir paket hazırlığı yapıldığını ifade ederek iki günde Emlak Konut talebinde Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını ve başvuruların 15 bini geçtiğini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albarak, ekonominin pandemi dönemi performansını değerlendirdi. Bakan Albayrak önümüzdeki döneme dair öngörülerini ve ekonomi yönetiminin gündemindeki konuları anlattı. Konu ile ilgili olarak Bakan Albayrak açıklamalarında normalleşme ile birlikte, istihdamın öne çıkacağı çok önemli bir süreç yaşanacağını ifade etti.

ununla birlikte Bakan Albayrak açıklamalarında “İstihdama yönelik Çalışma Bakanlığı çok geniş kapsamlı bir çalışma içerisinde. Bizler de koordinasyon desteği sağlayacağız. Bu çalışma ile birlikte “istihdam kalkanı” adı altında bir çalışma yürütüyoruz. Paydaşların ve kamunun verdiği desteklerle geniş kapsamlı bir resim ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

BAKAN ALBAYRAK’IN AÇIKLAMALARI

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

‘Faizlerde, kurda, enflasyonda istikrarlı dönemin güçlenerek devam etmesi için disiplinden hiç taviz vermeyeceğiz.

Son haftalarda dünyanın büyük tedarik ve üretim noktasındaki büyük kurumları ile ciddi görüşmeler yapmaya başladık

Enflasyonda yıl sonundaki yüzde 8,5’lik hedef hale gerçekleşebilir. Temmuz ayıyla birlikte trendin aşağı yönlü olduğunu görüyoruz

Swap konusunda Merkez Bankası çok yoğun teknik çalışmalar yürütüyor.

Kamu bankalarının yeni ekonomik paketlerine konutla ilgili talep 15 bini geçti.

İSTİHDAM PAKETİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin getirdiği güçlü ve hızlı karar alma fonksiyonunun katkısıyla, salgından pozitif ayrışarak 3 aylık bir dönemi geride bırakıyoruz.

İkinci çeyrekte de ekonomik olarak daha az etkilenen ülkelerden olmak için mücadele veriyoruz. Üçüncü ve dördüncü çeyreklerle birlikte bu yılı büyüme anlamında olumlu kapatacağımızı düşünüyoruz.”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, istihdama yönelik geniş kapsamlı bir paket çalışması içinde. Biz de koordinasyon ve destek konusunda katkıda bulunuyoruz. İstikrar Kalkanı’ndan sonra İstihdam Kalkanı olarak ifade edebileceğimiz geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz.

İlgili Makaleler