EkonomiGündem

Bakan Albayrak’tan Swap Açıklaması: Birden Fazla Swap Anlaşması Yapılabilir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Amerikan bankası Citigroup ile Fransız bankası Societe Generale'in gerçekleştirdiği telekonferans toplantısında, G20'ye üye olan ve serbest ticaret anlaşması imzalanan ülkelerle swap görüşmelerinin sürdürüldüğünü ve birden fazla anlaşmaya varılabileceğini duyurdu.

Bakan Albayrak, düzenlenen toplantıda, uluslararası yatırımcılarla görüşerek, Türkiye’nin ekonomi planlarına dair açıklamalarda bulundu ve ileride yapılabilecek swap anlaşmalarından bahsetti.

Albayrak, toplanan veriler neticesinde Türkiye’nin Covid-19 salgınını kontrol altına aldığını ve bu sebeple alınan tedbirlerin yavaş yavaş gevşetildiğini vurguladı.

Covid-19 salgını dolayısıyla ihracat ve turizm sektörlerinde bir düşüş yaşanmış olsa da cari dengede radikal bir değişimin olmadığını dile getiren Albayrak, ihracat sektörüne gerekli yardımı sağladıklarını belirtti. Albayrak, yaşanabilecek en kötü durumların sonucunda bile ekonominin 2020’nin ikinci kısmında normale döneceğini aktardı.

BİRDEN FAZLA SWAP ANLAŞMASI OLABİLİR

Bakan Albayrak, Türkiye ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında swap görüşmesi yapılmadığını ancak G20’ye üye olan ve serbest ticaret anlaşması imzalanan ülkelerle swap görüşmelerinin sürdürüldüğünü ve birden fazla anlaşmaya varılabileceğini kaydetti.

YALNIZCA 4,7 MİLYAR DOLAR BORÇ KALDI

Merkez Bankası döviz rezervlerinin fazlasıyla yeterli olduğunu aktaran Albayrak, Merkez Bankası’ndaki döviz rezervlerinde herhangi bir sıkıntı olmadığını ve bankaların ve özel sektörün sahip olduğu borçları karşılayabilecek yeterlilikte olduklarının altını çizdi. Bakan Albayrak, Hazine tarafından 2020 yılında çevrilmesi gereken borç miktarının yalnızca 4,7 milyar dolar olduğunu söyleyerek sözlerini noktaladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler