Ekonomi

Bakan Dönmez’den doğal gaz açıklaması: Türkiye’deki konutların ihtiyacını 25 yıl kadar karşılayacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 3. Türkiye 2023 Zirvesi’nde önemli doğal gaz açıklamalarında bulundu. Doğal gaz keşiflerine ilişkin konuşan Bakan Dönmez, “Türkiye’deki konutların ihtiyacını neredeyse 25 yıl kadar karşılayacak.” İfadelerini kullandı.

Karadeniz’deki doğal gaz rezervi kaşiflerinin ardından Bakan Dönmez bugün önemli açıklamalarda bulundu. Sondaj çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bakan Dönmez, “Karadeniz’deki sondaj çalışmaları devam ediyor. Doğal gazın 8-9 yıllık tüketimi karşılayacak potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bugünden gaz üretimi hayata geçmeyecek. Burada 3 yıllık çalışma süresi var. 25-30 yıllık bir üretim planı söz konusu olacak. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz buradan gelecek gaz Türkiye’deki konutların ihtiyacını neredeyse 25 yıl kadar karşılayacak.” İfadelerini kullandı.

Karadeniz’de ne kadar doğal gaz bulundu?

Daha önce Karadeniz’de bulunan doğal gaz keşfinin 320 milyar küpten 405 milyar küpe çıktığını bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuya ilişkin olarak,“320 milyarlık metreküplük doğal gaz müjdesini 21 Ağustos’ta milletimize ilan etmiştik. Bu tarihten sonra da sondaj faaliyetlerine devam eden gemimiz, 4 bin 445 metre derinliğe kadar ulaştı. Test, analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonucunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğal gaz rezerv miktarı 405 milyar metreküpü buldu.” İfadelerini kullanmıştı.

İlgili Makaleler