Gündem

Bakan Ersoy açıkladı: Temmuz’da hepsi açılacak!

Türkiye’de normalleşme süreci ile beraber kısıtlamalar da kaldırılmaya devam ediliyor. Son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Temmuz’da bütün tesislerin açılacağını duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı bir televizyon programında normalleşmede turizmin nasıl olacağına dair açıklamada bulundu. Bakan Ersoy tarafından yapılan açıklamalarda, “”Temmuz itibarıyla açılmayı hedefleyen tesislerin hepsinin açılacağını düşünüyorum. Bizim ve İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeler var. Bu geneldeye uymak zorundasınız. Kovid’den kaynaklanan belli kriterler var. Özünde 3 ana kuralı içeriyor. Personelin pandemi eğitimi, hijyen kuralları ve fiziki mesafeyi içeren bir genelge. Konaklama tesisleri buna uyacak.” İfadeleri kullanıldı.

Belli dolulukları yakalamak iyi bir standarttır

Maksimum seviyede işletmenin tekrar açılmasını amaçladıklarını ifade eden Bakan Ersoy, “Biz tesislerimizin en azından yüzde 50’sini işletmeye almaya çalışıyoruz. Bunun için gerekli yolcu tedariğinin sağlanması için uğraşıyoruz. Bu zaten yeterlidir bu sene için. Gönül ister ki yüzde 100’ü açılsın, daha fazlası açılsın. Şu koşullarda belli dolulukları yakalamak iyi bir standarttır. O zaman önümüzdeki sene daha iyi bir başlangıç yapma fırsatımız oluyor.” Dedi.

Normal şartlarda misafirler fiziki mesafe için para ödüyor

Tatillerin maske, hijyen ve fiziksel mesafe gibi corona virüsü tedbirleri içerisinde yapılacağını hatırlatan Bakan Ersoy, “Tatil diye baktığınız zaman fiziksel mesafe zaten sizin konforunuz. Üstüne fark vermeniz gereken bir konfor. Hijyen de zaten her insanın doğasında olması gereken bir şey, ne kadar temiz bir ortamda tatil yaparsan o kadar iyi. Maske var bir tek, maske de her tarafta geçerli olan bir şey değil. Gerçekten uygulamada bunu fark edeceksiniz. Aslında normal şartlarda bu fiziki mesafe için misafirler para ödüyor.” Açıklamasında bulundu.
Geçen sene turizmde rekor kırıldığını aktaran Bakan Ersoy, bu sene geçtiğimiz sene rakamını yakalamanın mümkün olmadığını söyledi.

Turizmde sertifika çok önemli

Bakan Ersoy turizmde sertifikasyonun çok önemli olduğunu vurguladığı konuşmasında, her otele, konaklama tesisine, havalimanına, taşıta özel hazırlanan sertifika belgelerin üzerindeki QR kod sayesinde misafirlerin yapılan denetim raporlarına erişilebildiğini söyledi.

İlgili Makaleler