Gündem

Bakan Ersoy’dan Covid-19’da ikinci dalga açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya’da düzenlenen "Yeniden Keşfet" tanıtım etkinliğine katıldı. Burada muhabirlerin sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy Covid-19’da ikinci dalga hakkında açıklaması yaptı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsünün en çok etkilediği sektörler arasında turizm geliyor. Bu sene 1 Haziran tarihinde başlayan normalleşme adımları çerçevesinde otellerde belirlenmiş tedbirler ile açıldı. Türkiye’nin turizmi ne olacağı konusu merak konusuyken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan açıklama geldi.

2023 hedeflerimize ulaşacağız

Antalya’da düzenlenen “Yeniden Keşfet” tanıtım etkinliğinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, corona virüste ikinci dalganın olacağını öngörmediğini söyledi. Bakan Ersoy tarafından yapılan açıklamada, “Kişisel görüşüm ben ikinci bir dalga olacağını düşünmüyorum. 2020 yılına rezervasyon yaptıran turistlerin hepsi rezervasyonlarını bir sonraki yıla aktardılar. Bence 2023 hedeflerimize ulaşmayı başaracağız. Özellikle turizm anlamında.” İfadeleri kullanıldı.

132 temel kriter var

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı kullanmak isteyen ülkelerle sistemin paylaşabileceğini ifade eden Bakan Ersoy, “Buradaki kriter turizm ve otel sektörünün bunu yapabilecek durumda olması. Biz Kovid-19 süreci sonrası da bu sertifikasyon programını uygulamak istiyoruz. Şu an için 132 temel kriter var. Elbette salgın sonrasında bazı kriterler eksilecek. (Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı) Uluslararası havayolu trafiği iki hafta sonra daha açık olacak. Bizim hedefimiz bir rakama ulaşmaktan ziyade turizm sezonunu yeniden devreye sokmak. Otellerin yüzde 50’sini açabilirsek mutlu oluruz.”dedi.

İlgili Makaleler