Kamu Haberleri

Bakan Gül duyurdu: Staj süresi 2 yıla çıkarıldı!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül sosyal medya üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül tarafından yapılan açıklamalarda, akademi ve adliye stajından oluşan hakim-savcı adaylık döneminin 2 yıla çıkarıldığı bildirildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz sonrası zorunluluklar gereği kısaltma yetkisi işletilip bir yıla indirilen Hakim-savcı adaylık dönemi hakkında açıklamada bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Bakan Gül, “Akademi ve adliye stajından oluşan hakim-savcı adaylık dönemini yeniden ele alarak, iki yıla çıkardık.” İfadelerini kullandı.

Bakan Gül resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Yargıda meslek öncesi eğitimi çok önemsiyor, bu sürecin nicelik ve niteliğini artırmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, akademi ve adliye stajından oluşan hakim-savcı adaylık dönemini yeniden ele alarak, iki yıla çıkardık. Hayırlı olsun.

Hâkim-savcı adaylık dönemi, 15 Temmuz sonrası zorunluluklar gereği kısaltma yetkisi işletilip bir yıla indirilmişti. Yargı Reformunda planladığımız gibi bu uygulamaya son vererek süreci iki yıla çıkardık. Meslek içi ihtisas eğitimlerini ise yenilikçi bir bakışla güçlendiriyoruz.

Bu tasarrufumuz, hukuk fakültelerine giriş kontenjanı, hukuk mesleklerine giriş sınavı gibi başlıklardan oluşan “kaliteli hukukçu yetişmesi” hedefimizin bir parçası. Yine, aynı bağlamda “hâkim-savcı yardımcılığı” da gündemimizde yer alıyor.”

İlgili Makaleler