Gündem

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Coronavirüsü nedeniyle kapatılmıştı, 22 Ağustos’ta tekrar başlatılacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, corona virüsü salgını nedeniyle durdurulan sıcak hava balon turları hakkında açıklamada bulundu. Bakan Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamalarda, sıcak hava balon turlarının, 22 Ağustos tarihinden itibaren tekrar başlatılacağını bildirdi.

Tüm dünyayı etkileyen corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de sıcak hava balon turları durdurulmuştu. Bakan Karaismailoğlu, ise Kapadokya başta olmak üzere sıcak hava balon uçuşlarının yapıldığı bölgelere turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirttiği açıklamasında, “Yapılan değerlendirmeler sonrasında 22 Ağustos itibariyle koronavirüs tedbirleri uygulanması şartıyla tekrar balon uçuşlarını başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Tedbirler belirlendi

Balon uçuşları ile ilgili olarak gereken tedbirlerin alınacağını bildiren Bakan Karaismailoğlu, “Balon uçuşu öncesinde, uçuş sırasında ve uçuşun sonrasında alınacak tüm tedbirlerle ilgili Sağlık Bakanlığımızın ve uluslararası kuruluşların belirlediği ölçüde düzenleme yapılmıştır. Yayınlanma aşamasında olan genelge ile maske, mesafe, kişisel temizlik ile dezenfektasyon ve operasyonel diğer hususlar düzenlenmiştir.” açıklamasında bulundu.

Yıl sonuna kadar balon yolcularının sayısı artar

Bu yıl sonuna kadar balon yolcularının sayısında önemli bir artış beklediklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Sıcak hava balonu uçuşları hiç şüphesiz Nevşehir ili ve Kapadokya Bölgesi için öne çıkan turizm faaliyetlerinden biri olup, sadece bölge turizmi için değil, aynı zamanda ülke turizmi için de hayati öneme sahiptir. İnanıyorum ki dış hat hava yolcu uçuşlarımızdaki son dönemdeki artış ve balon uçuş bölgelerinde bulunan otellerde rezervasyonların artması yıl sonuna kadar balon yolcularının sayısında da önemli bir artış olacaktır” dedi.

İlgili Makaleler