Gündem

Bakan Koca açıkladı: Corona virüsten ölen üçüncü kişi eski paşa Aytaç Yalman oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'de Corona Virüs oturumunda virüs hakkında açıklamalar ve vakalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Koca Aytaç Yalman'ın vefatına ilişkin de Meclis'te açıklama yaptı.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında artış yaşandı. Dün Sağlık Bakanı tarafından virüs kaynaklı kayikinci ölümün de gerçekleştiği açıklanmıştı. Bugün ise ölümcül corona virüsü (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden üçüncü kişinin eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman olduğu öğrenildi. Aytaç Yalman 80 yaşında corona virüsü yüzünden hayata veda etti. TBMM’de Corona Virüs oturumunda açıklamalar yapan Bakan Koca, Aytaç Yalman’ın ölümüne ilişkin de açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Koca’nın Yalman’ın vefatına ilişkin açıklamaları:

Hacettepe, Ankara, Çapa, Cerrahpaşa dahil olmak üzere eğitimleri verildi. Sayın Paşamız Aytaç Yalman Paşa’nın vefatıyla ilgili net ifade etmek istiyorum. Eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra da ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test de negatif çıkıyor. Fakat klinik bulgusu, özellikle giderek de yaygınlaşınca; akciğer ve benzeri KOAH Olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi olmak üzere, herkes taranıyor. Testleri pozitif çıkanlar oldu, ne zaman dün? Bu durumda böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup, üç gün sonra negatif olan, yedi gün sonra pozitif olan vakamız da var. Biz bunu yeni tanıyoruz. Bir pencere dönemi olduğu söyleniyor.
Böyle bir vakada bile erken dönemde bulaşıcılık, taramaya hızla çıktığımızı, korumaları dahil olmak üzere biz testleri yapıncaya kadar 14 günlük süreyi koruyana kadar hiçbir şekilde temas etmeyin önlemi aldık. Hayatını kaybeden vaka sayımız üç kişi olmuş oldu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir