Gündem

Bakan Koca Açıkladı: Eski Ağır Tedbirler Gelebilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Koca açıklamalarında tedbirlere riayetin istenilen seviyede olmadığını artışın bu hızla devam etmesi durumunda istenilmeyen ağır tedbirlere dönülebileceğini vurguladı.

Bilim Kurulu, bakanlık binasında toplandı. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantının ardından, Bakan Koca yazılı açıklama yaparak corona virüsü tedbirlerinin ağırlaşmasına ilişkin sinyal verdi. Konu hakkında Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının bugünkü ana gündemi, öğrenci aileleri başta olmak üzere, bütün halkımızın merakla beklediği okulların eğitim- öğretime hazırlanması konusuydu. Bunun yanı sıra, salgının dünyadaki ve ülkemizdeki seyri, vaka artışının sebepleri, vaka sayılarının arttığı illerde alınacak önlemler, hastane kapasitelerimiz ve aşı çalışmaları ele alındı. Kovid-19 salgını, dünyada hız kesmeden yayılmaya, ekonomileri, çalışma hayatını, sosyal hayatı, eğitimi etkilemeye, daha trajik olan sağlık boyutuyla, can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle tespit edilebilen vaka sayısı 20 milyon 500 bin, can kaybı ise 746 bini buldu”

AĞIR TEDBİRLERE DÖNÜLEBİLİR

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında tedbirlere riayet edilmenin istenilen düzeyde olmadığını belirtti ve vaka artışının bu hızda seyretmesi durumunda istenilmeyen ağır tedbirlere geri dönülebileceğini vurguladı.

Bu konu hakkında Sağlık Bakanı Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Hepimiz sevdiklerimiz, akrabalarımız, dostlarımızla yakın ilişkiler içinde olmayı özledik. Seyahatlerimizde eskisi gibi rahat olabilmeyi, sosyal ve kültürel hayata tam olarak dönebilmeyi arzuluyoruz. Kontrollü Sosyal Hayat, salgın günlerinde, bize bunların en makul sınırlarını sunuyor. Kurallara uymak kaydıyla özlediğimiz şeyleri, tam olmasa da, yaşayabilme imkânımız var. Hem kendi sağlığımız hem sevdiklerimizin hayatı üç basit kurala bağlı. Temizlik, maske, mesafe. Bu kuralları dikkate almazsak, yarın karşımıza kontrol edilemez bir tablo çıkabilir. Vaka sayılarındaki artış eğilimini hepimiz görüyoruz. Artış bu hızla devam ederse bir daha yaşamak istemediğimiz ağır tedbirlere dönmemiz gerekebilir. Çabamız, bunun bir daha yaşanmaması içindir. Önümüzdeki günlerde COVID-19 iletişimi konusunda yeni çalışmalar ortaya koymaya çalışacak, düzenlemelere gideceğiz”

İlgili Makaleler