Gündem

Bakan Koca Açıkladı: Evde Kendi Maskenizi Yapabilirsiniz

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, corona virüs (Covid-19) salgınından korunmak için kullanılan cerrahi maskelerden evde de yapabileceğini aktardı.Bakan Koca, eczanelerde ve marketlerde de kesinlikle maske satışı olmayacağını ancak eğer eczaneler ve marketler, bu maskeleri ücretsiz verebileceğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin corona virüs ile mücadelesindeki son durumunu kamuoyu ile paylaştı. Yaptığı basın açıklamasında güncel sayıları paylaşırken bir yandan da alınması gereken tedbirlerin altını çizdi. Bakan Koca, alınan karar göre eczaneler ve marketler tarafından maskenin satılmasının yasak olduğunu fakat eğer isterlerse marketlerin ve eczanelerin ücretsiz maske dağıtabileceğini belirtti.

EĞER İSTERLERSE ÜCRETSİZ VEREBİLİRLER

Bakan Koca, yaptığı basın açıklamasında maskelerin satışı hakkında şu sözleri dile getirdi:

“Eczanelerde maske satışı asla söz konusu değildir. Bedava vermek istiyorlarsa olabilir. Biz vatandaşımıza ücretsiz maske konusunda yoğun bir gayret içerisindeyiz. İlla maskeyi gidip almanız gerekmiyor.”

“Eczanelerde maske satışı asla söz konusu değildir. Bedava vermek istiyorlarsa olabilir. Biz vatandaşımıza ücretsiz maske konusunda yoğun bir gayret  içerisindeyiz. İlla maskeyi gidip almanız gerekmiyor.”

EVDE NASIL MASKE YAPILIR?

Kâğıt havlu ile maske yapımı şu şekilde:

Kağıt havluyu alın. Kağıt havluyu bir ters bir düz olacak şekilde katlayın. Katlama işleminiz bitince kenarlarından zımbalayacak kadar kıvırın. Lastiğinizi zımbaladıktan sonra aynı işlemi diğer tarafa da uygulayın. Orta kısmına yüzünüzü yerleştirecek kadar açıklık oluşturduktan sonra maskenizi takabilirsiniz.

Kumaş bez ile maske yapımı ise şu şekilde:

Kumaş parçasından maske yapabilirsiniz. Polyester ve Viscon cinsi kumaş tedarik edin. Çenenizin boyutuna ayarlayarak kumaşı kesiniz kenarlarından makasın ucu ile küçük bir delik açın. Geniş bir lastik ile kulağınızın arkasına geçirip maskenizi takınız.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir