Gündem

Bakan Koca alarm veren illeri duyurdu!

Türkiye'nin mücadeleye devam ettiği koronavirüs salgınında dün Bilim Kurulu toplantısı düzenlendi. Bakan Koca, toplantı sonrasında yapmış olduğu açıklamasında iller hakkındaki son durumu aktardı. İşte koronavirüste alarm veren iller..

Bakan Koca, koronavirüs salgınına ilişkin son verileri duyurdu. Türkiye’nin salgınla mücadelesindeki son durum..

Sağlık Bakanlı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrası corona virüs vakalarına ilişkin son dakika verileri paylaştı. Koca Türkiye genelinde ve iller bazında yatak doluluk oranlarının verilerini grafiklerle açıkladı.

Son 24 saatte 63 kişi Kovid-19 Türkiye’de son 24 saatte 112 bin 645 Kovid-19 testi yapıldı, 1771 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 63 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, 1351 ağır hasta sayısı oldu.

En çok vaka görülen iller, son hafta günlük ortalama vaka sayısına göre, En yüksek artış Kayseri yüzde 39,37, yüzde 38,84 Ankara, yüzde 36,99 Mersin.

Hasta sayısında azalış olan illerimiz: Artvin yüzde 27,1, Bartın yüzde 26,37

Gelecek 1 hafta, 10 gün içerisinde Ankara’da stabilleşen vaka oranının düşebileceğini söyleyebiliriz.

İSTANBUL SON DURUM TABLOSU

İstanbul’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,2…

Ankara’da yatak doluluk oranı yüzde 52.9, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 64.8 ventülatör doluluk oranı yüzde 28.1

İZMİR SON DURUM TABLOSU

İzmir’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 72,2…

Bakan Koca ‘İstanbul’un son hafta artış trendinin azaldığını ama önümüzdeki haftaların son derece önemli olduğunu söylemek istiyorum’ dedi.

YATAK DOLULUK ORANI

Koca Yoğun bakım yatak doluluk oranı yüksek illeri şöyle sıraladı:

“Bartın yüzde 77.32, Batman yüzde 76.4, Sakarya yüzde 76.33, Ordu yüzde 75.98, Samsun yüzde 75.74”

VENTİLATÖR DOLULUK ORANI

Bakan Koca, “Tedbirleri devam ettirirsek 1 hafta, 10 gün içinde stabilleşen Ankara’nın durumunun aşağı doğru düşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELECEK Mİ?

Bakan Koca, ‘Sokağa çıkma kısıtlaması tekrardan gelebilir mi?’ sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Dünyada sokağa çıkma yasağıyla ilgili benzer kısıtlamalardan uzak kalındığını, bu uygulamaların tercih edilmediğini biliyoruz. Özellikle Türkiye’de sokağa çıkma gibi bir yasağın şu an söz konusu olmadığını ve Bilim Kurulu’nun da öyle bir önerisinin olmadığını söyleyebilirim.  İnsandan insana geçen bu virüsün yakın temasla geçtiğini bildiğimiz için maske ve mesafeyi çok söylüyoruz. Ama bulaşın önlenmesinin en kısa yolu mesafe, mesafenin korunmadığı yerde maske. Basit 2 uygulama ile sonuç alındığını biliyoruz”

 

İlgili Makaleler