Gündem

Bakan Koca, corona virüsü önlemi olarak kamu personeline yurt dışı yasağı gelebileceğini bildirdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü salgınıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirdiği açıklamasında memurların yurt dışına çıkışlarına da değindi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, corona virüs hakkında son bilgilendirmeleri yaptı. Avrupa’nın corona virüsü tedbirleri konusunda yavaş kaldığına değinen Bakan Koca, memurların bu dönemde yurt dışına çıkmaması gerektiğini bildirdiği açıklamasında “Kamu personelinin zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkmaması yönünde Sayın Cumhurbaşkanı’nın genelgesi olabilir. Ulusal kongrelerdeki kişi sayısı kısıtlanmalı.” İfadelerini kullandı. Avrupa’nın hala hiçbir tedbir almadığını söyleyen Bakan Koca, “Şu an İtalya büyük bir sorun yaşıyor. Almanya önümüzdeki günlerde daha büyük sorun yaşayacak. Fransa daha büyük sorun yaşayacak. Avrupa’da var olan ilişkimiz her geçen gün yoğun bir ilişki.” dedi.

Bilim Kurulu rehber hazırladı

Bakanlığın yürüttüğü çalışmalardan ve aldığı önlemlerden de bahseden Bakan Koca, ”Bilim Kurulu hızla bir rehber hazırladı. 15 Ocak’ta hazırlandı. Burada enfeksiyona ilişkin bilgiler vaka tanımı yönetimi izolasyonların nasıl olması gerektiği yer aldı. Havaalanlarında termal kameraları yerleştirdik. Termal kamera ne kadar gösterebilir diye sorulabilir. Dünyada böyle bir durumda yapılması gereken ilk eylemlerden bir tanesi. Yüzde 7-8 olabilir kimisine göre 12 oranında.” açıklamasını yaptı.

Önümüzdeki bir aylık zamanı farklı geçirmeliyiz

Bakan Koca Türkiye’ye yurt dışından girişin anormal risk taşıdığını ifade ettiği konuşmasında, “Bu salgının şu anda Türkiye’de olma ihtimali çok yüksek. Şu an sadece şunu söyleyebiliriz bu virüs tespit edilebilmiş değil. Dün bir örnek vermiştim bu salonda şu an 100’e yakın kişiyiz sarılık veya Hepatit B taşıyıcısı hiç kimse yok demem ne kadar doğru değil ise tetkik yaparak bunu söylemem gerekiyorsa aynı şekilde tespit edilmiş corona virüs olmadığını ama bu şu an tahlil yapılırken bile karşımıza çıkabilir veya bir gün sonra çıkabilir. İşin gerçekliği bu. Türkiye’de tespit edilen bir vaka olmadığını net söylüyoruz. Ama ülkeye giriş için anormal bir risk taşıyor. Önümüzdeki bir aylık zaman dilimini, özellikle bu anlamda daha farklı geçirmemiz gerekiyor.” dedi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir