Gündem

Bakan Koca duyurdu: Ekim’in 15’inde bütün hasta rakamları açıklanacak!

Türkiye’de corona virüsü gerçek vaka sayısı en çok tartışılan konulardan biri oldu. Bu konu kapsamında açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Ekim tarihinden itibaren bütün hasta rakamlarının açıklanacağını söyledi. Bakan Koca ayrıca söz konusu rakamların Dünya Sağlık Örgütü’ne de bildirileceğini ifade etti.

Türkiye’de corona virüsü salgınına karşı mücadele devam ediyor. Bu nedenle gerçek vaka sayılarının gizlenip gizlenmedi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bakan Koca, 15 Ekim tarihinden itibaren semptomu olmayan vakaları da açıklayacaklarını bildirdi.

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’e açıklamalarda bulunan Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları ise şöyle:

Tam yeri gelmişken sorayım. Dünya Sağlık Örgütü sözünü ettiğiniz raporunda ‘Rakamları uluslararası standartlara uygun bildirin’ diyor. Herkesin kanaati, Türkiye’nin mücadeleyi iyi götürdüğü şeklindeydi. Niye durup dururken vaka sayısından hasta sayısına geçtik?

“Bakın orada yanlış bir algı oluşturulmak istendi. Her ülke kendi test politikasını belirliyor. Biz de Dünya Sağlık Örgütü’ne bizim test rehberimizle, test politikamızla ilgili her bilgiyi verdik. Dedik ki: ‘Semptomlu yani hastalık bulgusu olan kişilere test yapıyoruz’. Oxford’un yayımladığı, hangi ülkenin nasıl test yaptığıyla ilgili tabloda da bu görünüyor.

Buraya kadar sorun yok. Temmuzda ne oldu da değişti?

“Temmuz ayından itibaren artık normalleşme dönemi başladı. Sınırlamalar kalktı, ülkeler arasındaki geçişler başladı. Biz de havaalanı gibi, yurtdışına gidenler gibi, cezaevinde olanlar gibi, çeşitli kesimlerde kesitsel taramalara başladık.”

Bunun vaka ve hasta kavramlarıyla ilgisini anlayamadım.

“Var. Kesitsel taramalarda semptom yok. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız.”

BU AYIN 15’İNDEN İTİBAREN BÜTÜN RAKAMLARI AÇIKLAYIP BİLDİRECEĞİZ

Sayın Bakanım bir dakika önemli bir şey söylüyorsunuz. Yanlış anlamıyorum değil mi? Vaka diyorduk, sonra hasta dedik kafalar karıştı. Şimdi bunların hepsini açıklayacağız diyorsunuz. Ne zaman başlayacaksınız bunu yapmaya?

“Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1.5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildireceğiz.”

Türkiye’de kaç corona virüsü vakası var?

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son corona virüsü tablosuna göre, yapılan 113 bin 102 test sonucunda bin 649 kişinin daha pozitif çıktığı öğrenildi. 56 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Bin 391 kişi ise virüsten kurtularak sağlığına kavuştu.

İlgili Makaleler