Gündem

Bakan Koca Duyurdu: Gelecek Hafta Toplu Tarama Çalışmalarına Başlayacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği video konferans toplantısından sonra basın açıklaması gerçekleştirdi. Bakan Koca, Türkiye'nin Covid-19 ile mücadelesindeki gelişmeleri aktardı ve bütün Türkiye'yi kapsayacak şekilde yapılması planlanan taramaya yönelik açıklamalar yaptı.

Koronavirüs Bilim Kurulu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Toplantının ardından Bakan Koca, Covid-19 salgınındaki gelişmeleri kamuoyuna açıkladı ve Türkiye’nin her noktasında yapılması planlanan taramaya yönelik soruları da cevapladı.

150 BİN KİŞİ TARANMIŞ OLACAK

Sağlık Bakanı Koca’nın Türkiye’de yapılması planlanan toplu taramaya yönelik açıklama ise şu şekilde:

“Toplu taramalarla ilgili TÜİK’le birlikte Türkiye genelinde bu salgının derecesini, taşıyıcılığı, hastalık durumunu görmek istiyoruz. TÜİK’le çalışma yapıyoruz. Kaç kişiye yapılabileceği netleşmiş oldu. Hem PCR hem de antikor testini yaparak, taşıyıcılığı, koruyuculuğu ve de hastalık durumunu ortayla koyan geniş, belki de bu anlamda dünyada örneği az bulunan bir çalışma olacak, çünkü bölgesel olmayacak, bütün Türkiye’yi ilgilendiren bir çalışma olacak. Bize önerilen Türkiye çapında ki biz öyle istiyoruz, 150 bin kişi taranmış olacak. Örneklem yöntemiyle bütün Türkiye’de hem PCR hem antikor taraması. Bu tedbirlerimizi şekillendirmek anlamında önemli olacak. Gerçekten dünyada bu kadar geniş yapılan çok önemli bir araştırma olacak. Buna gelecek hafta başlamış olacağız.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler