Gündem

Bakan Koca ‘Evde Tutamıyoruz’ Dedi ! Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü salgını sonrası 'evde kal' çağrılarına Anadolu’nun büyük ölçüde uyduğunu belirtti. Ahmet Hakan ile konuşan Bakan Koca sokağa çıkma yasağı hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü nedeniyle evde kal çağrılarına Anadolu’da büyük ölçüde uyulduğunu ancak İstanbul’da uyulmadığını ifade etti. Ayrıca Bakan Koca sokağa çıkma yasağı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hürriyet Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a konuşan Bakan Koca tedbirler hakkında yaptığı açıklamalarında “”En sert tedbir sokağa çıkma yasağı olabilir, ama ille de devletin böyle bir yasak getirmesi mi gerekir?” ifadesini kullandı.

Corona virüsü tedbirlerine ilişkin Ahmet Hakan’ın yazısının ilgili bölümü ise şöyle:

“Fahrettin Koca’ya ‘Türkiye’ye mesajınız nedir?’ dedim.

Verdiği cevap şu oldu:

‘Eve kapanmak şart… Hatta odalara kapanmak lazım.’

‘Evi anladım da odalara kapanmak da nedir?’ diye sordum. Koca’nın verdiği yanıt şu oldu:
‘Evdeki bireylerin birbiriyle teması kesmesi gerekiyor. İlişkinin minimize edilmesi şart. Kullanılan malzemenin paylaşılmaması gerekiyor, üç-beş adımlık mesafede kalmaları gerekiyor. Yaşlıların daha fazla etkilendiğini biliyoruz ama gençler ve orta yaşlılarda etkisi yok anlamına gelmez bu. Gençler taşıyıcı olabiliyor.’

Sağlık Bakanı’nın çözüm için söylediği şey şu:
‘İzolasyon… İzolasyon… İzolasyon… Şu dönemde mutlak izolasyonu sağlamamız gerekiyor. İki-üç haftalık süreçte mutlak izolasyon şart.’

Peki evlere kapanma işi sağlanamadı mı?

Bakan Koca’ya bunu sordum.
‘Anadolu’da büyük ölçüde sağlanıyor ama İstanbul’u tutamıyoruz. İstanbul’u görüyorsunuz’ dedi.

Sokağa çıkma yasağı bir çözüm olamaz mı?

Sağlık Bakanı Koca, bu sorumu da şöyle yanıtladı:

‘Herkesin evinde izole olması gerekiyor. Bunun sağlanması lazım. Bunun ciddiye alınması gerekir. En sert tedbir yasaklama olabilir. Ama ille de devletin böyle bir yasak getirmesi mi gerekir? Hepimiz bu izolasyonu sağlayabiliriz. Bunun sağlanması için çağrılarımız devam edecek. Daha sert ve keskin çağrılar yapacağız. İki-üç hafta evimize kapanarak bu dönemi geçirebiliriz.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir