Gündem

Bakan Koca: “Kontrollü sosyal hayat” başlıyor!

Bugün yapılan Bilim Kurulu toplantısı ardından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayında kamuoyuna açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Türkiye’de corona virüsü ile mücadelede ilk dönemin tamamlandığını ve ikinci dönemin başladığını ifade etti. İkinci döneme verilen isimin ise “kontrollü sosyal hayat” olduğunu söyledi.

Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katılımıyla video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrası basın aracılığıyla kamuoyuna açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Türkiye’nin aldığı tedbirler ile başarı sağladığını söyledi. Virüsle mücadelede ilk dönemin bittiğini ve ikinci dönemin başladığını söyleyen Bakan Koca artık yeni normal ile hayata uyum sağlanması gerektiğini vurguladı.

İşte Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları: 

Türkiye’miz corona virüsüne karşı mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır.

Türkiye’de seyir şöyle oldu; vaka sayısı 4 hafta içinde en üst düzeye ulaştı ve inişe geçti.

Dün itibariyle iyileşen hasta sayımız 5.119’a çıkmıştır. İyileşen vaka sayısı ile toplam vaka sayısı arasındaki fark azalıyor.

Corona virüsü ile mücadelemizde ikinci dönemdeyiz

Tedbir almak, tedbirlere uymak başarının garantisidir. Tedbir zorunludur çünkü tehdit devam etmektedir.

Virüs konuk olduğunuz yerde, bindiğiniz asansörde, gittiğiniz berberde, otobüs beklediğiniz durakta karşınıza çıkabilir. Bunu tam olarak bilemezsiniz.

Eviniz virüse karşı mücadelede en güvenli yer olmaya devam etmektedir.
Hassas davranmazsak serbestlik yeni mecburiyetlere yol açar. Risk devam etmektedir. Kontrolün kaybı 2. dalganın davetçisi olacaktır. Bunu birçok ülkede gördük. Salgın yeni ölümlerle ilk başarıları adeta sıfırladı.

2. dönemdeki hedefimiz hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmak ve hayatı yeniden düzenlemektir.

Yeni döneme isim vermeyi uygun görüyoruz. İsim bize mücadelemiz için fikir verecektir. Bu isim ‘Kontrollü Sosyal Hayat’tır.

Bu dönemde uygulanacak 2 kural var. Birincisi dışarı çıkacaksak maske kullanacağız, ikincisi sosyal mesafeyi ayarlayacağız.

Sosyal mesafeyi ayarlayamazsak maske işe yaramayacaktır.

Tüm insanlık salgına karşı zorunlu olarak benzer yaşamaktadır. Biz yeni hayata öncülük edebiliri

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

Ayrıntılar geliyor…

 

İlgili Makaleler