Sağlık

Bakan Koca salgın hakkında açıklamada bulundu! Ne zaman bitecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü salgını hakkında sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulundu. Bakan Koca, salgının ne zaman son bulacağına ilişkin ise “Salgın, son hasta iyileşene kadar devam eder.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’de corona virüsü ile mücadele devam ediyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar ile vatandaşlara uyarılarda bulunuyor. Bakan Koca son olarak “SALGINLARLA NASIL MÜCADELE EDİLİR?” sorusunu cevapladı.

Mücadele tedbirle verilir

Bakan Koca tarafından yapılan paylaşımda, “SALGINLARLA NASIL MÜCADELE EDİLİR? Hasta tedavi ederek başarılmış bir salgın mücadelesi yoktur. Tanı, hasta izolasyonu, tedaviyi hızlandırmak hekimlik görevi; salgına karşı silahtır. Salgın, son hasta iyileşene kadar devam eder. Büyük mücadele asıl tedbirle verilir. Tedbir alın.” İfadeleri kullandı.

Asıl zorluk izole hayatla başlar

Salgının başından itibaren yapılan testlerin sayısının 6 milyon 61 bin 390’a ulaştığını belirten Bakan Koca, “Dün 92.301 yeni test yaptık. Sürecin başından bu yana yaptığımız toplam test sayısı 6.061.390. Genizden sürüntü örneği vermenin kolay olmadığını milyonlarca insan biliyor. Dilinizi çıkarıp, a demeniz gibi değil. Fakat test sonucu pozitifse asıl zorluk izole hayatla başlıyor.” Dedi.

İlgili Makaleler