Gündem

Bakan Koca: Sokağa çıkma yasağı gündemimizde değil!

Türkiye’de artan vakalar sonrasında Bugün Bilim Kurulu Toplantısı düzenlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada en fazla vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il Gümüşhane’de en az ise Kilis’te tespit edildiğini açıkladı. Bakan Koca ayrıca sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını söyledi.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında artışlar yaşandı. Vatandaşlar tarafından artışlar sonrası yeni kısıtlamalar gelip gelmeyeceği merak ediliyordu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda kısıtlama ile ilgili olarak, maske, hijyen ve mesafe uyarısı yapıldı. Bakan Koca salgının seyrine göre il hıfzıssıhha kurumları uygun gördükleri tedbirleri alabileceklerini belirtti. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda vaka sayısına göre göre vefat oranının en yüksek olduğu il Gümüşhane’de en az ise Kilis’te tespit edildiği açıklandı.

Türkiye’de vaka sayısı

Bugün yapılan 52 bin 901 test sonucunda bin 429 vaka tespit edildi. 19 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Bugün iyileşen sayısı ise bin 261 olarak verildi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşlaları:

Maskesiz dışarı çıkmayan, mesafeyi korumak için elinden geleni yapanın elinde. Korona hala iş başında ama hastalık kontrol altında.

Mart ayı sonunda günde 1500 civarı vakamız varken bunların yarısı pinomoni oluyor ve yoğun tedavi gerektiriyor. Şimdi ise yüzde %9.4’ü pinomoni oluyor.

Yoğun bakımda geçirilen süre ortalaması ise 18.2 günden 2.7 güne indi. Virüsün etkisinde henüz bir azalma yok ama hekimlerin tedavi etme gücünde yükseliş var.

Yoğun bakıma giren hasta sayısı da 330 civarından 34’e düşmüş durumdadır.

Salgın boyunca vefat edenlerin içinde 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranı yüzde 71.70’dir.
Son günlerde dalgalanmarın seyri, farklı illerimizde farklı olmaktadır. Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu 12’4 ile Gümüşhane’dir. En düşük olduğu il ise Yüzde 0.33 ile Kilis’tir.

Son 1 ayda Ankara’da günlük ortalama vaka sayısı 127, son 1 haftada günlük ortalama sayısı 155, Son 3 günde ortalama vaka sayısı 177.

Son 1 ayda İstanbul’da günlük ortalama vaka sayısı 653, son 1 hafatada günlük ortalama sayısı 620, son 3 günde ortalama vaka sayısı 616.

Maske kullanımı ile ilgili şuan 45 ilde görüldüğü için karar alındı. Benzer şekilde ilave olabilecek illerimizin de olabilir. Bilim Kurulumuzun 3 il önerisi oldu. Bunlar İstanbul, Ankara ve Bursa’dır. Tedbir amaçlı maske önleminin alınması olmuştur. Şu dönemde uygulamada maske zorunluluğu olmasına rağmen bunun sağlanmadığını görüyoruz. Bu noktada sağlanmayan illerimizde veya ortamlarda vaka sayılarının arttığını çok net görüyoruz.

Önümüzdeki dönemde genel anlamda sokağa çıkma kısıtlığı gibi bir durumu düşünmüyoruz.

İlgili Makaleler