Gündem

Bakan Koca’dan Kritik Açıklama: Covid-19’un Yeni Belirtileri Var

Sağlık Baknaı Fahrettin Koca Osman Müftüoğlu'na çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında hastalığın yeni belirtileri olduğunu belirterek henüz bitmiş olmadığını vurguladı. Ayrıca Bakan Koca açıklamalarında korunmada da teşhiste de ilk hızdan taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gerçekleştirdiği sohbeti bugünkü köşesinde paylaştı. Müftüoğlu corona virüsü ile ilgili bilgileri paylaştı ve Bakan Koca’nın açıklamalarını da kamuoyu ile paylaştı.

Bayramın ilk günü, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile oldukça uzun bir sohbet fırsatı yakaladıklarını belirten Osman Müftüoğlu edindiği bilgilere göre izlenimini şöyle belirtti:

“Sağlık Bakanı’mız ipin ucunu sıkı tutuyor. Bırakmaya da hiç niyeti yok. Tabii ki o da hepimiz gibi elindeki ipin iki uçlu olduğunun farkında. Ve tabii ki o da karşı uç, yani “ekonomik uç”un da ihmal edilemeyeceğini çok iyi biliyor. Kişisel intibam o ki mevcut tablodan benim gibi o da pek memnun değil. Hatta biraz endişeli olduğunu bile söyleyebilirim.”

Ayrıca Osman Müftüoğlu köşe yazısında Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarını da paylaştı. Bakan Koca açıklamalarında corona virüsü hastalığının yeni belirtileri olduğunu ve hastalığın salgının henüz bitmediğini vurguladı.

Osman Müftüoğlu’nun aktardıklarına göre Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle oldu:

Test sayıları azalmayacak

Test sayısını düşürme niyetimiz yok. Elimizden geldiği ölçüde çok test yapacak, vakaları daha erken dönemde yakalayarak hem yayılmayı önleyecek, hem de tedaviyi kolaylaştıracağız.

Filyasyon çalışmaları devam edecek

Filyasyonda da tedavide de ciddi tecrübeler edindik. Filyasyon ekiplerimiz hâlâ sahada, 7/24 çalışmaya devam ediyor. Hastanelerimizde de oldukça tecrübeli ekiplerimiz oluştu. Tedavide başlangıca oranla şimdi çok daha başarılıyız.

Favipiravir’i üretmek için 4 ayrı yerli ilaç firmamıza ruhsat verdik

Elimizdeki ilaçları ne zaman, ne dozda, ne süreyle kullanacağımız konusunda da ciddi tecrübeler edindik. Ayrıca güçlü bir ilaç stokuna da sahibiz. Etkili olduğunu gördüğümüz Favipiravir’i üretmek için 4 ayrı yerli ilaç firmamıza ruhsat verdik. Halen başka ülkelerden ithal ettiğimiz Favipiravir’de de yerli ve milli bir hamle içerisindeyiz. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılayabileceğiz, dahası ihracat şansı bile yakalamamız mümkün.

Hastalığın belirtilerinde değişmeler var

Son haftalarda teşhis konulan vakalardaki belirtiler, ilk günlerdekine göre biraz farklı. Mesela ishal ve kas ağrıları çok sık karşılaşılan belirtiler haline geldi. Bu değişimleri de dikkatle takip ediyoruz. Ayrıca kaybettiğimiz vakalarda esas problemlerden birinin de “pıhtılaşma bozukluğu” olduğu kesinleşti. Şimdi bu konuda da yeni stratejiler hazırladık.

Virüs gücünü kaybetmiş görünmüyor

Hastalığın eskiye oranla daha hafif seyrettiğini veya virüsün gücünün azaldığını gösteren herhangi bir bilimsel veriye ya da klinik gözleme sahip olduğumuzu söylemek güç. Bana göre, virüs hâlâ eski gücünü koruyor. Dolayısıyla onun eskiye oranla daha az etkili olduğunu düşünmek büyük bir hata. İpin ucunu bırakmamalı, korunmada da teşhiste de tedavide de ilk hızımızdan taviz vermemeliyiz.

İlgili Makaleler