Gündem

Bakan Koca’dan son dakika koronavirüs açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'daki koronavirüs karantinası ile ilgili son dakika açıklamaları yapıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara’daki koronavirüs karantinası ile ilgili son dakika açıklamaları yapıyor.

Koca’nın açıklamalarından satır başları

Koca açıklamasında, “Etkili önlemler sayesinde bugüne kadar dünyanın her bölgesinde hastalık görülmesine rağmen ülkemizde rastlanmamıştır.” ifadelerini kullandı.

İran’dan gelen uçağı Ankara’ya yönlendirmemizin sebebi, daha önce deneyimli olan ekibin Ankara’da karantina merkezlerimizde hazır olmasıydı.

Tüm yolcuların ilk muayeneleri yapıldı, ilk bulgulara göre hasta yok.

Bütün hava yolları ile İran’dan uçuşa izin verilmiyor. Türkiye’ye getirilmesi gereken vatandaşların getirilmesinde de hassas davranacağız. Ülkeye gelmek isteyen vatandaşı hiç bir şekilde yalnız bırakmayız.

Gelen 140 kişi var.140 kişi içinde ateşi olan herhangi bir yolcu olmadığını, 4 hastada öksürük ve 2 hastada boğaz ağrısı yakınması olduğunu ve 4 hastanın özellikle ateşinin olmadığını, genel durumlarının iyi olduğunu ifade etmek istiyorum.

14 gün süreyle karantina mürettebat ve yolcular için farklı olabilir. Temasın ve hastalık bulgusunun varlığı önemli. Risk analiz sonuçlarına göre nasıl bir yol izleyeceğimiz belli olacak. Riski düşük olan yolcularımızı evinde veya başka bir yerde tutabiliriz.

Yolcuların ağırlıklı kısmı genç 30-35 yaş ortalaması var. Virüs gençlerde daha hafif seyrediyor ve bulaşıcılık bu anlamda düşük. Bu nedenle gelenlerin genç olması avantaj. Gelenlerin hepsi Türk İranlı değil.

Maskelerle ilgili bir sorun yok. Üretici firmalarla temas halindeyiz. Maske sorunu yaşanmıyor hatta Çin’e önümüzdeki günlerde maske yardımı yaparken, İran’a da kit yardımı yapacağız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir