Gündem

Bakan Koca’dan Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması!

Artan corona virüsü vakaları nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının tekrar uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanıp uygulanmayacağına dair açıklamada bulundu. İşte Bakan Koca’nın o açıklaması

Dünya genelinde milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmıştı. Vaka sayısında yaşanan artışlar nedeniyle kısıtlamanın yeniden uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu hakkında Cüneyt Özdemir’e açıklamalarda bulundu.

CNN Türk’te 5N1K programına katılan Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları:

Türkiye için herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması düşünmüyoruz. Bu artışın olmaması için vatandaşların özellikle maske noktasında hassasiyet göstermesi lazım. Maskenin bütün üst solunum yolu viral enfeksiyonu önleyen özellikleri var. Ne kadar hassasiyet gösterirsek o kadar başarılı olacağımızı düşünüyoruz.

Üniversiteler özellikle MEB okullarının bu dönemde açılmasıyla birlikte seyrini görmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki haftalar açılan sınıflarla ilgili salgındaki gelişim ve o yaş grubunda enfeksiyon oranlarının ne olduğunu görerek ona göre bir karar veya öneri söz konusu olacak. Önümüzdeki dönem tabii ki okullar açılmış olacak ama bu pandeminin seyrine göre kademeli olacak.

Türkiye’de corona virüsü son durum

Sağlık Bakanlığı corona virüsü son tablosuna göre Türkiye’de uygulanan 101 bin 403 test sonucunda bin 815 yeni vaka tespit edildi. 72 corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Bin 504 kişi ise virüsten kurtularak sağlığına kavuştu.

İlgili Makaleler