Gündem

Bakan Kurum açıkladı: Vatandaşlardan talep gelmesi halinde kira yardımı verilecek, vergi ve harç alınmayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bingöl’de gerçekleşen 5,7 büyüklüğündeki deprem hakkında açıklama yaptı. Depremin yarattığı hasar hakkında açıklamada bulunan Bakan Kurum, "Bingöl'ün tamamında toplamda 638 binanın, Erzurum'un Çat ilçesinde 189 binanın, Erzincan'ın Tercan ilçesinde de 38 binanın ağır ve yıkık olarak tespiti yapıldı" dedi. Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamalarda vatandaşlardan talep gelmesi halinde, binaların yapımı konusunda kira yardımı verileceğini ve harç alınmayacağını duyurdu.

Geçtiğimiz gün Bingöl’de 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Halkta endişe yaratan deprem sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün açıklamalarda bulundu. Depremin hasarı konusunda bilgilendirme yapan Bakan Kurum, “”Bingöl’ün tamamında toplamda 638 binanın, Erzurum’un Çat ilçesinde 189 binanın, Erzincan’ın Tercan ilçesinde de 38 binanın ağır ve yıkık olarak tespiti yapıldı” dedi. Ayrıca 1 okulun ağır, 4 okulun orta hasar gördüğünü, en kısa zamanda depremin etkilerinin ortadan kaldırılacağı ifade edildi.

Sınavlar hasarlı binalarda yapılmayacak

Sınavlara risk oluşturan binalarda girilmeyeceğini söyleyen Bakan Kurum, orta hasarlı binalar için de kira yardımı açıklamasını yaptı. Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Sınavlarda risk teşkil edilecek binalara girilmeyecek. Köylerimizde yapacağımız, Tarım Köyü uygulamalarını hızlı bir şekilde başlattık. En kısa zamanda yerlerimizi yapıp, vatandaşlarımızın yaralarını sarıp, depremin etkilerini ortadan kaldıracağız. Orta hasarlı binalarla ilgili olarak vatandaşlardan talep gelmesi halinde yasa kapsamına alıp, binaların yapımı konusunda kira yardımı verilecek, vergi, harç alınmayacak.” Denildi.

Bakan Kurum deprem 1000 yıldır problemi yaşayan bir ülke olduğumuzu hatırlattığı konuşmasında, vatandaşlardan riski bina tespiti yapmalarını rica etti.

İlgili Makaleler