Gündem

Bakan Mustafa Varank, Ethem Sancak’ın yeğenine arsa tahsisi konusunu şu sözlerle savundu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla, Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’a ait Maxicells A.Ş.’ye İstanbul Silivri’de 172 bin metrekarelik arsa tahsis edilmesine verilen tepki üzerine Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir açıklama yaptı. Muhalefet ise, ihaleyi alan şirketi, geçmişte tarihi geçmiş ilaçları satmakla suçladı…

Varank, Murat Sancak’a tahsis edilen araziyi şu sözlerle savundu;

SÜREÇ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLDÜ

Tabii, direkt bizim Bakanlığımızla ilgili Silivri’deki bir yatırımdan bahsedildi, ben bunu güzelce izah etmek istiyorum. Değerli arkadaşlar, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen, özellikle katma değerli üretim yapmak isteyen ve Türkiye’de cari açığın azaltılmasına fayda sağlayacak yatırımlara devletimiz yatırım yeri tahsisi yapıyor ve buradaki bütün süreçler şeffaf bir şekilde, başvuruların üzerinden değerlendiriliyor. Burada tahsis edilen alanlarla ilgili bazı noktalarda Bakanın hiç görmediği tahsisler yapılıyor. Bunlar nedir? Özellikle OSB’lerde bedelsiz ya da kısmen bedelsiz arsa tahsislerinde durum bu şekilde; Bakan hiç görmez, direkt yatırım yeri tahsis edilir. Bunun yanında eğer teşvik belgesi aldıysanız, Hazineye gittiğinizde size yatırım yeri tahsisi yapılır.

SİLİVRİ’DE TAHSİS EDİLEN ARSA

Şimdi, Silivri’deki arsa konusu… Burada yapılacak yatırım, Türkiye’nin senede 300 milyon avro ithalat yaptığı, kan ürünleriyle ilgili ilaçların üretileceği bir fabrika yatırımı. Bu işi şu aile almış, bu aile almış; o detaylara girmeyeceğim.

Orada tabii ki yatırım düşmanlığı vesaire… O konulara girmeyeceğim. Burada kan ürünlerinin üretilmesiyle ilgili 17 firmanın girdiği bir ihale yapılıyor. Bu şirket ihaleyi kazanıyor ve bunun üstüne bu 300 milyon avro ithalat yaptığımız ilaçları üretmek için teşvik belgesine başvuruyor. Bunun neticesi olarak da bunlara bir yatırım yeri, hazine arazisi gösteriliyor, yatırım yapılıyor. Burada hiçbir usulsüzlük yok, hiçbir yanlışlık yok. Ben tabii ki bu soruları duyduğumda iyi niyetliyse cevap veriyorum ama benim aklıma hemen şu geliyor: Acaba bu 300 milyon avroluk ithalattan kimler fayda sağlıyor da bu tip yatırımlar yapılmasın diye bunlar sürekli gündeme getiriliyor? Ben açıkçası bunu sorguluyorum.

TRTEST’LE BİRLİKTE BİR YATIRIM YAPILMASI PLANLANIYORDU

Şimdi, test merkeziyle ilgili bir soru geldi. Otomotiv test merkeziyle ilgili, biliyorsunuz, asıl sorumluluk sahibi Savunma Sanayii Başkanlığı. Burada TRTEST’le birlikte bir yatırım yapılması planlanıyordu. Burada bir fizibilite çalışması yapıldı ve bu fizibilite çalışmasının sonucuna göre önümüzdeki dönemde tamamı mı yapılacak, bir kısmı mı yapılacak; bununla ilgili adımlar atılacak.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MaxicellsA.Ş.’ye 172 bin metrekarelik arsanın tahsis edilmesine tepki göstererek, “Görülmemiş bir karlılıkla yandaş bir işadamına verilen bu ihalede bugün gelinen noktada hiçbir sözünü tutmayan bir şirkete ceza verilmesi gerekirken bir de üstüne 172 bin metrekarelik bir arsanın tahsis edilmesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Tıpkı Tank Palet Fabrikası’nda olduğu gibi yerli ve milli kan ürünü yapılacak diye çıkılan yolda yine Katarlı bir şirketin buraya ortak edilme olasılığı herkesi düşündürmektedir” ifadelerini kullandı.

ŞEFFAF OLMAYAN BİR YÖNTEMLE İHALE VERİLDİ

Özel, 19 Mayıs 2017’de Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan protokole dayanılarak yerli ve milli kan ürünü üretimi için yapılan ihale için 18 firmayla başlayan müzakere sürecinin şeffaf olmayan bir yöntemle Sancak’ın Maxicells’ine verildiğini ileri sürdü.

CEZA VERİLMESİ GEREKİRKEN ARSA TAHSİS ETTİLER

Özgür Özel, “Bu süreçte Avrupa’da üç ay miadı kalmış kan ürünlerini bedavaya ülkeye sokup, yüzde 1800 karlarla hastalara ve eczanelere fatura ettiler. Bu ihale onlara Türkiye’de 5 tane kan toplama merkezi kurmaları, 5 yıl içinde devletten aldıkları arazide kan ürünü üretmeleri için verilmişken, aradan geçen süre zarfında hiçbir faaliyete başlanmamış hiçbir çivi çakılmamıştı. Görülmemiş bir karlılıkla yandaş bir işadamına verilen bu ihalede bugün gelinen noktada hiçbir sözünü tutmayan bir şirkete ceza verilmesi gerekirken bir de üstüne 172 bin metrekarelik bir arsanın tahsis edilmesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmeyen bir şirkete karşı devlet tüm yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirmektedir.” dedi.

”Tarihi Geçmiş İlaçları Satan Bir Firma” İddiası

İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir: ‘’ Sayın Bakan, size Silivri’deki araziyle ilgili soru sormuştum, siz de cevabınızda “Bir ihale yapılıyor, Sancak ailesi ihaleyi kazanıyor, teşvik belgesine başvuru yapıyor ve kamu arazisi Cumhurbaşkanı kararıyla Sancak ailesine ait bu firmaya devrediliyor. Usulsüzlük, yanlışlık yok.” dediniz. Şimdi ben burada bunları sormuyorum. Bu ihale süreci şeffaf bir şekilde yapıldı mı? Bütün kan üretici firmalar dahil edildi mi? Ve nasıl kazandı bu firma? Bu firmanın geçmişi de şaibeli çünkü bu firma geçmişte Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve SGK’yle bir protokol yapıyor, kan ürünlerini çok düşük fiyatla alıyor, fahiş bir fiyatla eczaneye satıyor ve hatta bazılarına tarihi geçmiş ürünleri satıyor…

İlgili Makaleler