EkonomiGündem

Bakan Pakdemirli: Bitkisel Üretimin Covid-19 Nedeniyle Durmaması İçin Proje Başlattık

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, corona virüs nedeniyle yaz döneminde gerçekleştirilecek ekinlerde herhangi bir kesinti olmaması ve tüm işlenebilir arazilerde ekilişi sağlamak için "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi" projesini başlattıklarını duyurdu.

Bakan Bekir Pakdemirli’nin yaptığı açıklamaya göre, corona virüs salgını sebebiyle bitkisel üretimin sekteye uğramaması ve gıda tedarikinin hiç ara vermeden sağlanmasında “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” projesi büyük rol oynayacak.

Bunu sağlamak adına birçok tedbirin alındığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Bu kapsamda yaz dönemi ekilişlerinde kesinti olmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş yapmak için ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi’ programını başlattık. Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz. Bu proje ile ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“UYGULAMAYI 21 İLDE BAŞLATTIK”

Proje kapsamında, var olan üretim alanlarının yanı sıra ek yazlık ekiliş alanlarının da oluşturulacağının altını çizen Bakan Pakdemirli,”Uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak. Uygulamayı 21 ilde başlattık. Ekimi yapılacak ürünler ise buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olarak belirlendi” şeklinde ifade etti.

BİTKİSEL ÜRETİM 220 MİLYON DEĞERİNDE

Ekimi gerçekleştirilecek 6 bin 700 ton tohumun sertififalı olduğunu açıklayan Pakdemirli, proje dahilinde 364 bin dekar alanda ekilişin yapılayacağını belirtti. Ek olarak da hasatı gerçekleştirilecek ürünün de 80 bin ton olacağını aktardı.

Bakan Bekir Pakdemirli, projenin gerçekleşmesiyle sağlanacak bitkisel üretimin 220 milyon lira değerinde olacağını ve projenin de maliyetinin 20 milyon lira olduğunu ekledi.

Projenin gerçekleşeceği iller şöyle:

“Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir